تهمینه عزیزی

وکیل پایه یک - کانون وکلا

درباره من
تحصیلات
کارشناسی ارشد
حقوق جزا و جرم شناسی
دانشگاه کاشان
سابقه کار
پاسخ به سوالات
با سلام . یک قطعه زمین کشاورزی{فاقد هرگونه سند مالکیت رسمی} متعلق به یک فرد {پدر خانواده }بوده است و ان فرد در سال 98 فوت نموده است{لازم به ذکر است زمین کشاورزی از طریق ارث در سال 60 به فرد متوفی{پدر خانواده} رسیده است}. سپس در زمان حیات فرد متوفی این زمین به طور زبانی و بدون هیچ نوشته ای توسط فرد متوفی به یکی از وراث اهدا میشود . حال با فوت فرد متوفی فردی ک به عنوان یکی از وراث است{همان فردی ک زمین به صورت زبانی به او اهدا گردید} میخواهد به نام خود برای زمینی ک پدر مرحومش به او در زمان حیات بدون نوشته ای اهدا کرده است، سند مالکیت رسمی از اداره ثبت اسناد اخذ نماید .. در حال حاضر پس از مرگ متوفی از چه مسیر و راه حلی اخذ سند مالکیت برای ان زمین برای فردی ک پدرش زمین را به ایشان به صورت زبانی اهدا کردند امکان پذیر است؟
مشاهده پاسخ

با سلام صرفا بخشش زبانی نمیتواند دلیلی بر مالکیت باشد و از طریق قواعد ارث باید پیگیر موضوع باشید. مگر انکه دلیلی غیر از بخشش زبانی شخص متوفی داشته باشید.

با عرض سلام و ادب خدمتتان ، خواستم من رو راهنمایی کنید،موضوع در مورد پدرم هست که مادرشان حدود۵ سال قبل از پدرم فوت کرد و مادرش خانه ای داشت که بنام ایشان بود ، بعداز اقدام به انحصاروراثت اماده فروش بود ، پدرم که فرزند ارشد خانواده بودو پدرشان در قید حیات بود وبه همراه دو دختر میانسال و یک پسر میانسال و یک داماد و سه نوه در ان خانه زندگی می کردند ، پدرم طی این ۵سال به پدرشان پیشنهاد داد که ملک مادر را بفروشن و سهم ارث بین وراث تقسیم شود، ولی پدرشان گفتن چون ما در این خانه زندگی می کنیم فعلاتا زمانی که من زنده هستم اقدام به فروش نکنیدو پدرم و یک خواهرش که خارج از ان خانه و مستقل زندگی میکردن و هر دو مایل به فروش بودن به احترام حرف پدر با اینکه نیاز مالی داشتن قبول کردن که اقدامی برای فروش خانه نکنند ، وپس از مدت کوتاهی پدرم دچار بیماری سرطان شد و فوت کرد و پدرشان هم با فاصله دو ماه بعد از پدرم فوت کرد ، بقیه وراث طلب ارث که از پدرم به پدرش میرسید کردن و من و برادرم و مادرم که وارث پدرم بودیم مجبور کردن ما خانه خودمان رو بفروشیم که سهم انها رو که وارث پدرشان بودن بدهیم ، و پسر عمه من را وکیل کردن که سهم ارثی که از خانه مادربزرگم به پدرم میرسیدبصورت صلح نامه به انها ببخشیم و از فوت زودتر پدرم از پدرش سواستفاده کردن با اینکه من وبرادرم به پول نیاز داشتیم ، حالا حدود ۲۵ سال از اون زمان میگذرد و ازتمام واراث که توی اون خونه زندگی میکردن ۱ نفر مانده ، ایاارثی که در زمان حیاط پدرم بعد از فوت مادرش از خانه مادر به او میرسید و به وقتش به او ندادن ، من و برادرم که وارث پدرم هستیم احقاق حق کنیم ؟ ایا راهی دارد ، چون حق پدرم به موقع قبل از مرگش داده نشده ، و با وجود بیماری سو استفاده شده من و برادرم ازتنها ورثه باقی ماند که در قید حیات هست طلب کنیم؟ از راهنمایی شما سپاسگزارم کتایون صدیقی .
مشاهده پاسخ

درود دوست گرامی طبق قواعد ارث اگر ان یه نفر باز مانده بر حق تر از شما باشد نسبت به میراث باقیمانده خیر. شما نمی توانید احقاق حق کنید چون طبق قواعد وقتی پدر شما قبل از پدر بزرگتان فوت نموده شما از نظر قواعد ارث حقی در مراث ب جا مانده ندارید.مگر ب رضایت از نظر اخلاقی. باید مشخص نید ک یک نفر بازمانده چ نسبتی با متوفی مورث دارد.تا واضح تر بتوانم جنابعالی را راهنمایی کنم. برای اطلاعات بیشتر با از طریق سایت با بنده یا سایر همکاران تماس حاصل فرمایید.

س: سلام امکان مشاوره هست همسر من کنار من نشسته داره با دختری سر اینکه متقاعدش کنه برای دوستی داره بحث میکنه من چکار میتونم کنم هیچکدوم از وظایفشم انجام نمیده از نظر مال تموم وظایف و تامیندخودمدبر عهده خودم هست دو فرزند پسر دارم بالای هیجده سال آیا راهی هست برای جدایی اخلاق داخل منزلشونم بشدت تند و عصبی هست هیچ احساس عاطفی هم نسبت به ایشون هم ندارم اگر راهی هست خواهشمند است منو راهنمایی بفرمایید کلا تنوع طلب هست از ابتدای ازدواج هم این را عنوان کردن
مشاهده پاسخ

سلام بانوی گرامی. با توجه به اینکه زندگی زناشویی بر ستون تعهد و پایداری و اخلاق پایه گذاری شده است صرف بیان این موضوع از طرف شخص ک تنوع طلب هست حتی با رصایت طرف مقابل توجیه پذیر نیست. در قدم اول با صحبت منطقی شخصا یا با حضور مشاور خانواده انشالله رفع مشکل فرمایید. در صورت عدم حصول نتیجه.در مورد روابط نامشروع ایشان با شخص دیگر در صورتی که دلیل و مدرک واضح و مشخصو قطعی دارید میتوانید شکایت کیفری روابط نامشروع مطرح نمایید و در خصوص مخارج زندگی و عدم مسئولیت ایشان شکایت کیفری نفقه و یا از طریق حقوقی. حقوق مالی خود را مطالبه نمایید. جهت اطلاعات بیشتر و روش صحیح احقاق حق از طریق همین سایت با اینجانب یاسایر همکاران تماس حاصل فرمایید. موفق باشید.