مطالبه وجه چک

اسناد تجاری، مواردی هستند که در قانون تجارت تمهیدات و شرایط ویژه‌ای نسبت به آن‌ها در نظر گرفته شده‌است و در حال حاضر در تعاملات مالی میان تجار و حتی شهروندان عادی نیز نقش به‌سزایی را ایفا می‌کند. استفاده از ضمانت اجراهای خاصی که قانون برای این دسته از اسناد پیش‌بینی نموده است، نیازمند تخصص حقوقی خواهد بود. یکی از این اسناد تجاری که در کشور ما ایران از اهمیت زیادی برخوردار است چک می باشد. برای مطالبه وجه چک از می توانید از لینک های زیر استفاده نمایید.

خدمات دادیاب

در حال حاضر در جامعه‌ای زندگی می کنیم که افراد در معاملات و مبادلات تجاری خود از چک استفاده می کنند. چک یک سند یا وسیله پرداخت محسوب می گردد و استفاده از آن بسیار رایج شده است. به همان میزان که استفاده از چک موجب آسایش افراد در معاملات و روابط مالی و تجاریشان شده است استفاده از آن دردسرهایی نیز دارد، چرا که ممکن است شخص متعهد اقدامی جهت پرداخت مبلغ مندرج در چک ننماید و شخص دارنده نیز در چنین شرایطی راهی جز اقدام قانونی نخواهد داشت. باتوجه به اینکه سامانه دادیاب ایجاد شده است تا به ارائه کلیه خدمات حقوقی به مشتریان خود بپردازد در صورتی که نیاز به دریافت خدمات حقوقی مربوط به اجرا گذاشتن چک، مطالبه وجه چک از ظهرنویس، دفاع در پرونده مطالبه وجه چک، تنظیم لایحه مطالبه وجه چک و مطالبه چک حقوقی دارید می توانید از همین قسمت به صفحه مورد نیاز خود مراجعه کنید. در صورتی که قصد ملاقات حضوری با وکیل را دارید می توانید بر روی بررسی اولیه و ملاقات کلیک کنید. در صورتی که به دنبال تنظیم لایحه مطالبه وجه چک هستید می توانید بر روی گزینه نگارش لایحه کلیک کنید. اگر پرونده شما در مرحله بدوی، تجدیدنظر یا اجرا است می توانید هر مرحله را حسب مورد انتخاب کنید و اگر می خواهید کل پرونده را تا مرحله اجرا در اختیار وکیل قرار دهید بر روی گزینه صفر تا صد کلیک نمایید. در زیر به برخی سوالات رایج شما در خصوص مطالبه چک پاسخ دادیم در صورت نیاز ملاحظه نمایید:

نحوه مطالبه چک چگونه خواهد بود و از چه طریقی باید جهت مطالبه چک حقوقی و یا مطالبه چک صیاد اقدام کنم؟

مطالبه چک حقوقی یا مطالبه چک صیاد از طریق تنظیم درخواست و ارائه آن به دفاتر خدمات قضایی صورت می گیرد. اگر مبلغ چک تا بیست میلیون تومان باشد مرجع صالح شورای حل اختلاف و اگر بیشتر باشد مرجع صالح دادگاه خواهد بود.

آیا امکان مطالبه وجه چک از ظهرنویس وجود دارد؟

بله در صورتی که ظرف 15 روز از تاریخ سررسید، چک را برگشت بزنید در چنین شرایطی امکان مطالبه وجه چک از ظهرنویس را خواهید داشت و علاوه بر صادرکننده و ضامنین می توانید علیه ظهرنویس نیز اقدام کنید.

آیا امکان مطالبه وجه چک جعلی وجود دارد؟

در صورتی که چکی جعلی باشد و این امر از طریق ارجاع امر به کارشناس و یا بر اساس حکم محکومیت قطعی کیفری مشخص گردد امکان مطالبه وجه آن وجود نخواهد داشت.

دفاع در پرونده مطالبه وجه چک چگونه خواهد بود؟

دفاع در پرونده مطالبه وجه چک با توجه به اینکه چک را دارنده اول اقدام کرده باشد و یا دارنده ثانویه متفاوت است و در حالی که چک در ید دارنده ثانویه باشد و این موضوع اثبات گردد به دلیل سند تجاری بودن چک و عدم توجه ایرادات عموما غیر قابل دفاع است. اما موضوع نیاز به بررسی بیشتر و طراحی راهبرد دفاع خواهد داشت.

آیا امکان مطالبه چک بدون گواهی عدم پرداخت وجود دارد؟

خیر. در صورتی که چکی دارید و می خواهید نسبت به آن اقدام قانونی کنید حتما می بایست گواهی عدم پرداخت دریافت کنید و بهتر است برای حفظ منافع قانونیتان ظرف 15 روز جهت برگشت چک اقدام کنید.

آیا امکان مطالبه چک تضمینی وجود دارد؟

اگر چک تضمینی به شخصی داده باشید و شما و یا شخصی که از او ضمانت کردید به تعهدات خود عمل نکنید و دارنده چک تضمینی بتواند این امر را اثبات کند و همینطور زمانی که بر روی چک و یا قرارداد تضمینی بودن چک را قید نکرده باشید و مدارکی برای اثبات تضمینی بودن آن نداشته باشید امکان مطالبه چک تضمینی وجود دارد.

چگونه می توان جهت مطالبه چک سفید امضا اقدام کرد؟

زمانی که شخصی چک سفید امضا در دست دارد به این معنا است که صادرکننده آن به او وکالت داده تا آن را با هر مبلغی که می خواهد پر کرده و آن را وصول کند مگر اینکه چک جهت تضمین باشد و یا شخص از این امر سواستفاده کرده باشد که در صورت اثبات می توان از طرق کیفری اقدام نمود.

آیا امکان مطالبه چک امانی وجود دارد؟

درصورتی که امانی بودن چک اثبات گردد امکان مطالبه آن وجود نخواهد داشت مگراینکه چک امانی برای تضمین باشد و شخص به تعهدات قراردادی خود عمل ننموده باشد.

چگونه می توان جهت مطالبه چک بدون تاریخ اقدام نمود؟

در عرف به اینصورت است که اگر چکی بدون تاریخ باشد آن را تاریخ روز می زنند و نسبت به آن اقدام می کنند. درواقع صادرکننده به دارنده وکالت در درج تاریخ چک می دهد.

آیا مطالبه چک مفقود شده امکان پذیر است؟

بله. در صورتی که دارنده چک اثبات کند که چک مفقود شده برای او بوده است، می تواند با دادن ضامن مبلغ آن را از دادگاه مطالبه کند.

چگونه می توان جهت مطالبه چک قدیمی اقدام نمود؟

امکان مطالبه چک قدیمی وجود دارد و در صورتی که چکی در دست داشتید و تاکنون نسبت به آن اقدامی نکردید و طلبتان نیز وصول نشد، می توانید اقدام حقوقی کنید و از این حیث طلب خود را وصول نمایید.