انحصار وراثت | دریافت گواهی انحصار وراثت

گواهی تصدیق انحصار وراثت، گواهی است که در صورت فوت شخص، با ارائه درخواست انحصار وراثت توسط ورثه یا هر شخص ذی نفعی جهت اعلام تعداد وراث در زمان فوت به شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه متوفی ارائه می شود، صادر گردد. هرگونه اقدام نسبت به اموال متوفی و یا طلب از ایشان در هر اداره ای نیازمند ارائه این گواهی می باشد. متخصصان انحصار وراثت را در این قسمت با کلیک بر روی هر کدام از گزینه های زیر براساس مرحله پرونده خود بیابید.

در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه مراحل انحصار وراثت ، مقاله "صفر تا صد مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت" را مطالعه نمایید.

خدمات دادیاب

براساس مقررات قانونی اگر شخصی فوت نماید وراث قانونی و حین الفوت او و یا افراد ذی نفع مانند طلبکاران باید جهت دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام نمایند، چراکه برای تقسیم ماترک و اموال باقی مانده از متوفی زمانی که نیاز به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، دادگاه و سایر مراجع دولتی و غیردولتی باشد ارائه این گواهی لازم است. همینطور طلبکاران نیز باید براساس گواهی انحصار وراثت صادره به طرفیت وراث قانونی متوفی اقدام کنند در غیر اینصورت هیچ مرجعی بدون ارائه این مدرک قانونی جهت تقسیم ماترک و یا پرداخت وجوه اقدام نمی نماید و دادگاه نیز دعوای شما را رد خواهد کرد و شما را به دریافت این گواهی از مرجع صالح ارجاع می دهد. بنابراین دریافت گواهی انحصار وراثت یکی از اقدامات ضروری بعد از فوت عزیزانتان است که می بایست انجام گردد. سامانه دادیاب با در نظر گرفتن ضرورت این امر بخش دریافت گواهی انحصار وراثت را برای شما فراهم کرده است تا در صورت نیاز به این گواهی بتوانید اقدام نمایید. شما در این بخش اگر نیاز به ملاقات حضوری با متخصص این حوزه دارید می توانید بر روی گزینه اول یعنی ملاقات اولیه کلیک نمایید، اگر نیاز به تنظیم اظهارنامه دارید می توانید بر روی گزینه دوم کلیک کرده و اگر نیاز دارید که صفر تا صد پرونده انحصار وراثت متوفی خود را به متخصص بسپارید بر روی گزینه چهارم کلیک نمایید. باتوجه به اینکه ممکن است برای شما عزیزان سوال هایی درخصوص دریافت گواهی انحصار وراثت پیش بیاید در زیر به برخی از سوال های احتمالی شما پاسخ داده شده است، درصورت نیاز ملاحظه نمایید:

گواهی انحصار وراثت چیست؟

گواهی انحصار وراثت به گواهی گفته می شود که پس از فوت شخص جهت تعیین وراث حین فوت از شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه متوفی صادر می گردد. صدور این گواهی نیاز به تقاضای حداقل یکی از وراث و یا هر یک از طلبکاران دارد.

گواهی انحصار وراثت المثنی چیست؟

درصورتی که گواهی انحصار وراثت صادره مفقود گردد می توانید به شعبه شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی که گواهی انحصار وراثت را صادر کرده مراجعه کنید و درخواست رونوشت گواهی انحصار وراثت نمایید. این امر مستلزم آن است که بدانید کدام شعبه این گواهی را صادر کرده است. درصورتی که شعبه را فراموش کردید می توانید به رایانه مرکزی شورای حل اختلاف مراجعه کرده و با اعلام کد ملی خود یا متوفی از شعبه مطلع گردید.

گواهی انحصار وراثت محدود چیست؟

در صورتی که شخص متوفی اموالی نداشته باشد می توانید گواهی انحصار وراثت محدود دریافت نمایید. گواهی انحصار وراثت محدود تا ده روز صادر می گردد و نیاز به انتشار آگهی ندارد. البته در عرف جامعه اکثر افراد این گواهی را دریافت می نمایند حتی در فرضی که شخص متوفی دارای اموال باشد.

گواهی انحصار وراثت نامحدود چیست؟

در صورتی که متوفی متمول باشد و دارای اموال و دارایی باشد می بایست این گواهی را دریافت نمایید و فرق آن با گواهی انحصار وراثت محدود در این است که مدت صدور این گواهی به دلیل انتشار آگهی بیشتر از یکماه زمان می برد. روند صدور این دو گواهی فرقی ندارد و از حیث هزینه نیز تفاوتی ندارند.

دریافت گواهی انحصار وراثت چقدر طول می کشد؟

زمان دریافت گواهی انحصار وراثت بستگی به نوع آن دارد. اگر محدود باشد کمتر از ده روز و اگر نامحدود باشد کمتر از چهل روز زمان خواهد برد.

برای دریافت گواهی انحصار وراثت چه باید کرد؟

نحوه دریافت گواهی انحصار وراثت اینگونه است که ابتدا باید متن درخواست را آماده نمایید و از طریق دفاتر خدمات قضایی آخرین محل اقامتگاه متوفی ثبت کنید. پس از ثبت درخواست شما شعبه ای در شورای اختلاف تعیین و برای شما پیامک ارسال خواهد شد سپس می توانید با مراجعه به آن شعبه این گواهی را دریافت کنید.

آیا امکان دریافت مجدد گواهی انحصار وراثت وجود دارد؟

درصورتی که گواهی انحصار وراثت مفقود شده و شما نمی توانید شعبه ای که آن را صادر کرده پیدا کنید و یا احدی از وراث آن را دریافت کرده و از ارائه آن به شما خودداری می کند می توانید مجدد اقدام کنید و مشکلی از این حیث وجود ندارد.

محل دریافت گواهی انحصار وراثت کجا است؟

در پاسخ به این سوال که گواهی انحصار وراثت را از کجا بگیرم باید عرض کنم که می بایست از شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی اقدام کنید. البته درخواست خود را باید از دفاتر خدمات قضایی ارائه دهید چراکه شورا مانند رویه گذشته این درخواست را مستقیماً از شما نمی پذیرد.

مدارک لازم برای دریافت گواهی انحصار وراثت چیست؟

1 - گواهی فوت 
2- استشهادیه رسمی 
3- شناسنامه متوفی که باطل شده باشد
4- درصورتی که شخص داری همسر باشد عقدنامه یا رونوشت آن
5- شناسنامه برابر اصل شده تمام وراث

هزینه صدور و دریافت گواهی انحصار وراثت چقدر است؟

ثبت درخواست گواهی انحصار وراثت در دفتر خدمات قضایی تقریبا مبلغ 200000 تومان می باشد و هزینه ثبت آگهی آن در سال 99 رایگان می باشد.

چگونه از متخصصان سامانه دادیاب برای دریافت گواهی انحصار وراثت متوفی کمک بگیریم؟

شما می توانید با عضویت در سامانه دادیاب در بخش حاضر یعنی خدمات امور حسبی و قسمت انحصار وراثت اقدام به درخواست متخصص نمایید. در هر مرحله از پرونده انحصار وراثت خود هستید می توانید یکی از گزینه های موجود در این صفحه را براساس مرحله پرونده خود از جمله ملاقات اولیه، درخواست اظهارنامه، مطالعه پرونده و یا صفر تا صد پرونده را انتخاب نمایید و در مرحله بعد متخصص یا وکلای این حوزه را براساس حق‌الوکاله شفاف آن ها و رزومه کاری و تحصیلی آن ها انتخاب نمایید و پس از پرداخت هزینه منتظر بمانید تا پشتیبانان سامانه دادیاب با شما تماس برقرار کنند و شما را به متخصص متصل نمایند.