مطالبه وجه سفته و برات

.باتوجه به اینکه بسیاری از افراد در مراودات مالی خود یا برای تضمین و یا حسن انجام کار در فعالیت هایی که صورت می دهند به دلیل نداشتن دسته چک از سفته استفاده می کنند بسیار دیده می شود که افراد به این سبب که وجه سفته ای که در دست دارند در زمان سررسید پرداخت نمی شود نسبت به طرح دعوی مطالبه وجه سفته که یکی از دعواهای رایج دادگاه ها شده است اقدام می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفته و شرایط مطالبه آن، مقاله "قانون سفته چیست و راه های به اجرا گذاشتن سفته بر چه اساسی است" را مطالعه نمایید.

خدمات دادیاب

نحوه به اجرا گذاشتن سفته اینگونه است که خودتان و یا از طریق وکیل جهت تنظیم دادخواست مطالبه سفته اقدام می کنید و سپس آن را از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت می کنید تا بعد از تعیین شعبه و وقت رسیدگی جهت دفاع در وقت مقرر حاضر شوید. البته برای اینکه بتوانید از کلیه حقوق قانون تجارت بهره‌مند شوید بهتر است ظرف ده روز از تاریخ سررسید سفته، آن را واخواست نمایید و سپس به طرح دعوی مطالبه وجه سفته بپردازید. بنابراین اگر تصمیم دارید جهت مطالبه سفته بدون واخواست، مطالبه سفته ضمانت، مطالبه سفته سفیدامضا، مطالبه وجه سفته حسن انجام کار و تنظیم لایحه دفاعیه مطالبه وجه سفته اقدام کنید سامانه دادیاب در این مسیر در کنار شما خواهد بود و می توانید بر اساس نیاز خود بر روی هریک از گزینه های بالا کلیک کنید و از خدمات حقوقی دادیاب استفاده کنید. در زیر به برخی سوالات رایج شما درخصوص مطالبه سفته و نحوه به اجرا گذاشتن سفته پاسخ دادیم در صورت نیاز ملاحظه نمایید:

آیا امکان مطالبه سفته بدون واخواست وجود دارد؟

بله، اما در این صورت سفته سند تجاری نخواهد بود و امتیازات سند تجاری را نخواهد داشت. شما می توانید در چنین شرایطی تحت عنوان سند عادی نسبت به مطالبه وجه آن اقدام کنید.

هزینه اجرا گذاشتن سفته چه میزان است؟

هزینه اجرا گذاشتن سفته شامل هزینه واخواست سفته دو درصد مبلغ آن و هزینه دادرسی آن بسته به اینکه در صلاحیت شورای حل اختلاف باشد یا دادگاه دو و نیم تا سه و نیم درصد است. البته مبلغی نیز باید بابت هزینه دفاتر خدمات قضایی پرداخت شود. حق‌الوکاله وکلا هم در سامانه دادیاب به صورت دقیق مشخص گردیده است. 

آیا می توان جهت مطالبه سفته از طریق اجرای ثبت اقدام نمود؟

اگر تمام مهلت هایی که قانونگذار در قانون بیان کرده جهت واخواست و طرح دعوا رعایت شده باشد و نحوه تنظیم آن نیز مطابق قانون باشد امکان مطالبه سفته از طریق اجرای ثبت وجود دارد.

آیا امکان مطالبه سفته ضمانت یا مطالبه وجه سفته حسن انجام کار وجود دارد؟

در صورتی که سفته ضمانت یا حسن انجام کار داده باشید و به تعهدات خود عمل نکرده باشید و یا این امکان را نداشته باشید که اثبات کنید سفته برای ضمانت یا حسن انجام کار است امکان مطالبه آن وجود خواهد داشت البته موضوع نیاز به بررسی در هر مورد دارد.

چگونه می توان جهت مطالبه سفته سفید امضا اقدام نمود؟

اگر سفته شما سفید امضا باشد امکان مطالبه آن تحت عنوان سند عادی وجود دارد. گرچه امتیازات سند تجاری را ندارد اما با کمک ارائه دهندگان خدمات دادیاب بدون هیچ مشکلی به آنچه که هدفتان است خواهید رسید.

آیا در سامانه دادیاب امکان تنظیم لایحه دفاعیه مطالبه وجه سفته وجود دارد؟

بله. در صورت تمایل برای تنظیم لایحه بر روی گزینه نگارش لایحه کلیک کنید و از این خدمت دادیاب بهره ببرید.

سامانه دادیاب در طرح دعوی مطالبه وجه سفته و نحوه به اجرا گذاشتن سفته چه کمکی می تواند بکند؟

در صورتی که تمایل دارید از طریق سامانه دادیاب خدمات حقوقی دریافت کنید می توانید بر روی هریک از گزینه ها و مربع هایی که در بالا وجود دارد کلیک کنید و از خدمات سامانه دادیاب که به معرفی وکلا با حق‌الزحمه های شفاف و با نظارت سامانه پرداخته، استفاده کنید چرا که در این مسیر دادیاب در کنار شما خواهد بود.