شرایط استفاده و قوانین عمومی دادیاب برای کاربران پلتفرم

مقدمه:

ضمن قدردانی از شما کاربر گرامی برای استفاده از پلتفرم خدمات حقوقی دادیاب، به اطلاع شما همراه گرامی می‌رسانیم که قوانین و شرایط استفاده از وبسایت دادیاب یک توافق الزام‌آور بین شما کاربران و پلتفرم دادیاب می‌باشد. این مقررات در رابطه با دسترسی و استفاده شما از دادیاب، نحوه دسترسی به محصولات و خدمات و سرویس‌ها از طریق حساب کاربری می‌باشد. شما با قبول شرایط استفاده از وبسایت، موافقت خود را اعلام می‌نمایید که پس از مطالعه و درک کافی از این توافقنامه، به کلیه بندها و شرایط استفاده از آن ملزم می‌باشید. در صورتی که موافق کلیه بندها و شرایط استفاده از دادیاب نیستید، استفاده از پلتفرم دادیاب را متوقف نمایید.

تعاریف

تعاریف برخی از اصطلاحات به کار برده شده در این توافقنامه از این قرار است:

مشتری یا کاربر: به هر شخص حقیقی یا حقوقی که برای ارائه یا دریافت خدمات عضو سامانه گردیده است.

دادگر: به ارائه‌کننده خدمات حقوقی اعم از مشاوره و وکالت گفته می‌شود.

دادجو: به کسی که با هدف دریافت خدمات حقوقی عضو وبسایت گردیده است.

محتوا: به کلیه مطالب بارگذاری گردیده در وبسایت از سوی دادیاب اطلاق می شود.

حساب کاربری: درگاه اختصاصی شخص که از طریق ثبت نام با ایمیل یا شماره تلفن و دریافت رمز عبور قابلیت دسترسی به آن را خواهد داشت.

استفاده شخصی: هرگونه استفاده با هدف آگاهی و افزایش اطلاعات حقوقی

پلتفرم: منظور همان سامانه یا وبسایت خدمات حقوقی دادیاب است.

 

تغییر و اصلاح شرایط و قوانین استفاده

با توجه به توسعه روزافزون پلتفرم دادیاب و امکان تغییرات احتمالی در شرایط و قوانین استفاده، ممکن است که مواردی را به عنوان شرایط تکمیلی درهر زمانی به شرایط و شروط استفاده اضافه نماییم. پلتفرم دادیاب با موافقت شما حق تغییر قوانین را برای خود حفظ نموده است و شما در هر بار استفاده موافقت ضمنی خود با تغییرات را اعلام می‌نمایید و این موضوع به منزله آگاهی شما از تغییرات واقعه است لکن به منظور تکریم کاربران، در صورت اضافه‌شدن بندی به قوانین و مقررات استفاده، حتی‌الامکان این مورد را به شما اعلام خواهیم نمود. در صورتی که پس از اعمال تغییرات شما به صورت مستمر استفاده از وبسایت را ادامه دهید ، این به منزله موافقت ضمنی کاربران با تغییرات صورت گرفته محسوب می‌شود و چنین فرض می‌شود که شما از تغییرات در قوانین و مقررات وبسایت‌، آگاه یا مطلع شده‌اید.

مقررات در رابطه با استفاده

وبسایت دادیاب برای استفاده کاربرانی که به سن قانونی رسیده‌اند، طراحی شده است. البته ما اجازه می‌دهیم افراد کوچکتر، تحت نظارت مستقیم ولی یا قیم خود بتوانند از دادیاب استفاده نمایند. در صورتی که شما یک خردسال هستید پدر و مادر یا سرپرست شما باید شروط استفاده را قبل از استفاده از این سایت توسط شما مطالعه کرده و موافقت خود را با آن اعلام دارند.

 

حقوق مالکیت فکری

پلتفرم دادیاب در واقع دارایی فکری و اختصاصی متعلق به هم‌بنیان‌گذاران دادیاب است و کلیه کدهای منبع، پایگاه‌های داده، عملکردها، نرم‌افزار، طراحی‌های وبسایت، صوت، ویدئو، مقالات و متون آموزشی، عکس‌ها و المان‌های گرافیکی در سایت (مجموعاً محتوا) و علامت تجاری موجود در پلتفرم متعلق به دادیاب و تحت کنترل و مجوز دادیاب می‌باشد و از طریق قوانین اختصاصی نظیر قانون تجارت الکترونیک، قانون حمایت از مؤلفان 1348 ، قانون ثبت علایم و اختراعات، مقررات رقابت و سایر حقوق و قوانین مربوط به امور موضوعه مورد حمایت قرار می‌گیرند، مگر این‌که خلاف این مقررات توافق شود. محتوا و علایم همان‌گونه که باید باشد، صرفاً برای اطلاع و استفاده شخصی شما ارائه می‌گردند. بدون اجازه صریح و کتبی ما، هیچ بخشی از این سایت و محتوا یا علائمی نمی‌تواند کپی شود یا بازتولید گردد، جمع‌آوری شود، بازنشر شود، بارگذاری شود، ارسال گردد، برای عموم به نمایش در آید، رمز گذاری شود، ترجمه شود، منتقل شود، توزیع گردد، فروخته شود، مجوز واگذاری آن صادر شود، یا به همین ترتیب برای هر نوع هدف تجاری و حقوقی دیگری مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ به جز آن‌چه که در قوانین و مقررات و صراحتاً توسط ما بیان گردیده است و هرگونه استفاده ناروا و غیرمجاز برای کاربر خاطی مسئولیت به همراه دارد.

 

تعهدات دادگران و دادجویان

شما به عنوان کاربر دادیاب با استفاده از این پلتفرم متعهد می‌گردید که:

1. کلیه اطلاعات ثبت نامی صحیح، دقیق، درست و کامل خواهد بود؛

2. کاربر صحت این اطلاعات را تأیید می نماید و در صورت تغییر بنا به ضرورت، بی‌درنگ اطلاعات ثبت نام را به روز رسانی می نماید؛

3.  با آگاهی کامل مقررات استفاده را پذیرفته‌اید؛

4.  خردسال محسوب نمی‌شوید (یا در صورت خردسال بودن، اجازه والدین برای استفاده از سایت را اخذ کرده‌اید)؛

5.  حق دسترسی به سایت از طریق ابزارهای خودکار یا غیر انسانی را نخواهید داشت، خواه از طریق یک ربات یا غیر آن‌ باشد؛

 6. شما از این سایت برای هر نوع هدف غیر قانونی یا غیر مجاز استفاده نخواهید کرد و استفاده شما بر خلاف هیچ یک از مقررات نیست. 

7.در صورت ارائه اطلاعات نادرست، غیر دقیق، قدیمی یا ناقص توسط کاربر، دادیاب حق جایگزینی یا لغو حساب کاربری شما و ممانعت از استفاده فعلی یا آتی شما را برای خویش محفوظ می‌دارد.

 

ثبت نام کاربر

شما باید در این سایت ثبت نام کنید. با ثبت نام در وبسایت شما موافقت نمودید تا رمز ورودی خود را محرمانه نگاه داشته و مسئولیت استفاده از حساب کاربری یا رمز ورود بر عهده شما خواهد بود. در صورتی که به تشخیص ما، نام کاربری شما نامناسب، مبهم یا ناشایست باشد، ما حق حذف، اصلاح یا تغییر نام کاربردی انتخاب شده توسط شما را با اطلاع شما خواهیم داشت.

 

فعالیت‌های ممنوع

فعالیت کاربران بایستی در چارچوب اهداف مورد نظر هم‌بنیان‌گذاران برای طراحی این سایت (ارائه و دریافت خدمات حقوقی) باشد و هر گونه استفاده از خدمات دادیاب به ‌گونه‌ای که مسئولیت قانونی برای پلتفرم ایجاد نماید، ممنوع است و کاربران در این صورت حق دسترسی یا حق استفاده از سایت را نخواهند داشت.

به عنوان کاربر این سایت، شما موافقت کرده‌اید که موارد ذیل را انجام ندهید:

1. بازیابی مرتب اطلاعات یا سایر محتواها از سایت برای ایجاد یا مطابقت مستقیم یا غیر مستقیم یک مجموعه یا گردآوری یک پایگاه داده بدون اجازه کتبی ما.

2. هر نوع استفاده غیر مجاز از این سایت، از جمله گردآوری نام‌های کاربری یا نشانی‌های پستی کاربران از طریق ابزارهای الکترونیکی یا سایر ابزارهای خودکار نظیر روبات یا بات با هدف ایجاد بانک‌های اطلاعاتی.

3. لینک سازی خارجی و نامناسب از سایت‌های اسپم.

4.  حیله گری، فریب یا گمراه ساختن کاربران با انتشار اطلاعات نادرست.

5. هر نوع تلاش برای اکتساب اطلاعات حساب‌های کاربری دیگر کاربران همچون رمزهای ورودی آنان.

6. ارائه گزارشات غلط از سوء استفاده یا اهمال از سوی ارائه‌کنندگان خدمات.

7.   انجام هرگونه اقدام فنی اسپم یا خودکار همچون استفاده از متون نادرست و بی‌ارتباط برای ارسال نظرات و پیام‌ها یا موارد مشابه که توسط بات یا روبات صورت پذیرد.

8.  مداخله، اختلال یا ایجاد یک حجم غیرضروری ترافیک بر روی سایت یا شبکه‌های اطلاع رسانی یا خدمات مرتبط با وبسایت.

9.  تلاش برای جعل هویت دادگران یا دادجویان یا اشخاص دیگر یا استفاده از نام کاربری کاربر دیگر.

10.  استفاده از اطلاعات کسب شده از سایت جهت آزار و اذیت، سوء استفاده یا اضرار شخص دیگر.

11.  استفاده از دادیاب و فرآیندهای وبسایت به منظور الگوبرداری برای پیاده‌سازی هرگونه پلتفرم مشابه یا هر نوع تلاش درآمدزا.

12. رمز گشایی، تجزیه یا مهندسی معکوس هر گونه نرم‌افزار موجود یا هر نوع طراحی صورت پذیرفته در دادیاب.

13.  تلاش جهت مخل کردن معیارهای منطقی طراحی وبسایت برای جلوگیری یا محدود سازی دسترسی کاربران به سایت یا هر بخشی از آن.

14.  کپی برداری یا اقتباس از طراحی وبسایت اعم از امور UI یا UX

15.  بارگذاری یا انتقال (یا تلاش برای بارگذاری یا انتقال) ویروس، تروجان، بدافزار یا سایر موارد مخرب با هدف ایجاد اخلال در وبسایت.

16.  هر گونه استفاده از وبسایت به شیوه‌ای متناقض با قوانین یا مقررات.

دادیاب هر زمان به این نتیجه برسد که کاربر از شرایط و قوانین حاضر تخطی نموده است، دسترسی به حساب شما را مسدود نموده و حساب کاربری را حسب مورد، برای مدتی معلق یا کلاً امحاء می‌نماید.

 

ضوابط مربوط به درج نظرات

در صورتی که با استفاده از وبسایت قادر به پرسش یا درج نظر در رابطه با خدمات و ارائه‌کنندگان آن می‌شوید، تنها در صورت وجود شرایط زیر مجاز به درج نظر هستید:

  1.  شما باید تجربه مستقیم در رابطه با متخصص موضوع پیام داشته باشید؛
  2.  نظرات شما نباید شامل فحاشی توهین آمیز، سوء استفاده، کلمات نژاد پرستانه یا توهین آمیز یا نفرت انگیز باشد؛
  3.  نظرات شما نباید شامل ارجاعات تبعیض آمیز در مورد مذهب، نژاد، جنسیت، ملیت، سن، وضعیت تأهل، گرایش جنسی یا معلولیت باشد؛
  4. نظرات شما نباید ارجاعات در مورد هر گونه فعالیت غیر قانونی را در بر گیرد؛
  5. شما نباید در صورت ارسال نظرات منفی، وابسته به رقبا باشید؛
  6. شما تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید کمپینی که دیگران را به ارسال نظرات مثبت یا منفی تشویق می‌کند، اداره کنید.
  7. دادیاب می تواند نظرات را با صلاحدید خود حذف نماید و در مورد هر دیدگاه یا نظر و مسئولیت‌ها یا خسارات ناشی از آن، مسئول تلقی نمی‌شویم.

 

ضوابط حریم خصوصی کاربران دادیاب

 

دادیاب خود را موظف به رعایت حریم خصوصی شما و صیانت از محرمانگی اطلاعاتتان می‌دانددر صورتی که از طریق دادیاب به هرگونه فعالیتی اعم از عضویت در وبسایت و یا اپلیکیشن، ارسال اطلاعات، استفاده از خدمات و امکانات و ... می‌پردازید، چند دقیقه‌ای زمان را صرف مطالعه‌ی این متن بفرمایید چرا که انجام هرگونه فعالیت در دادیاب  به منزله‌ی پذیرفتن مفاد این سند خواهد بود. در این سند به طور دقیق و مشروح برایتان توضیح داده ایم که چگونه حافظ حریم شخصی و محرمانگی اطلاعات شما خواهیم بود. در صورتی که پس از مطالعه‌ی سند حاضر، ابهام یا تردیدی نسبت به مفاد آن داشتید، از طریق بخش “ تماس با ما “ با آغوش باز پذیرا و پاسخگوی موارد  مربوطه خواهیم بود.

دادیاب متعهد است که از حریم شخصی و امنیت اطلاعات شما با استفاده از ابزار های فنی (technical)، قانونی (legal) و قراردادی (contractual) محافظت نماید و در این راستا تمام امکانات و توان خود را به کار بندد تا اطلاعاتی را که به صورت آنلاین جمع آوری می‌نماید، صیانت نماید اما در باب امور مجرمانه، حوادث و رویدادهای غیرمترقبه که تقصیر بر عهده دادیاب نباشد ، مسئولیتی بر عهده نخواهیم داشت. اهم ضوابط مربوط به حفظ حریم خصوصی کاربران به شرح زیر است:

منشور حقوق شهروندی جمهوری اسلامی ایران که از دستاوردهای فاخر حاکمیت به شمار می‌آید، از ماده ۳۶ تا ۴۲ خود را اختصاص به موضوع حریم خصوصی داده است و ما نیز این حق را برای تمامی کاربران به رسمیت می‌شناسیم.

-برخی اطلاعات شما را به منظور ارتقاء سطح خدمات و بهبود عملکرد سامانه و توسعه دادیاب جمع‌آوری و پردازش می‌کنیم. عناوین این اطلاعات به شرح زیر است:

_ اطلاعاتی که از طریق پر کردن فرم‌های بارگذاری فایل در اختیار ما قرار می‌گیرد که عموماً به منظور ایجاد حساب کاربری یا حل و فصل مشکلات شما ذخیره می‌شود.

_ جهت توسعه دادیاب و‌ ارتقاء خدمات، اطلاعات مربوط به دستگاهی که با آن از دادیاب استفاده گردیده از جمله مدل سخت افزار، نسخه سیستم عامل و ... و شبکه اینترنت را ذخیره می‌کنیم.

_ زمانی که از دادیاب استفاده می‌نمایید برخی اطلاعات شما از جمله جزئیات نحوه استفاده از سرویس‌های ما، عبارت‌های جست و جوی شما، گزارشات تلفنی،IP سیستم شما، کوکی‌ها، لاگ‌ها، تگ‌های پیکسل و ... به صورت خودکار ذخیره می‌شود و ما از آن‌ها حراست خواهیم نمود و برخی موارد را نیز در مرورگر شما یا حافظه‌های پنهان دستگاه شما ذخیره می‌کنیم.

_ اطلاعاتی که ذخیره می‌کنیم و حتی‌الامکان در بالاترین سطوح فنی و علمی از آن حراست می‌کنیم را اغلب در جهات ذیل استفاده خواهیم نمود و شما با استفاده از دادیاب اختیار استفاده از آن‌ها را اعطا می‌نمایید:

الف) ارتقا دادیاب و تسهیل خدمات و تأیید شفافیت از طریق برقراری ارتباط مستقیم بین دادگران با دادجویان در راستای ساده سازی فرایند دریافت خدمات، بررسی پیام‌های دادگر و دادجو در صورت وصول شکایت از آنان، ارتباط با کاربران جهت کنترل کیفیت خدمات پیگیری شکایات، اطلاع‌رسانی، رتبه بندی دادگران بر اساس معیارهای دادیاب و در دسترس عموم قرار دادن امتیازات و نظرات دادجویان در خصوص دادگران و غیره.

ب) جلوگیری از ورود کاربرانی که هویت آن‌ها احراز نشده است یا بدافزارها به دادیاب

پ) آزمایش و تحلیل داده‌های ذخیره شده به منظور سنجش و بهبود خدمات دادیاب و توسعه آن از طریق موازین، مارکتینگ، برندینگ و سایر امور تجاری.

 

به جز موارد مذکور در این سند اطلاعات شما را به اشتراک نخواهیم گذاشت مگر در مواردی که رضایت شما را اخذ نماییم یا مراجع ذی‌صلاح قضایی دادیاب را مکلف به ارائه اطلاعات در موارد خاص نمایند یا مواردی که صرفاً به منظور ارتقاء سطح خدمات، سنجش نیاز کاربران و تشکیک مساعی اطلاعات را در اختیار شرکا و همکارانمان قرار دهیم که حتی در این موارد نیز صیانت از اطلاعات شما از طریق قالب‌های قراردادی از جمله NDA (توافقنامه عدم افشا)، قرارداد سکوت (Contract of Silence) و ... تأمین خواهد شد.

_ حتی‌الامکان داده‌های تبادلی را با بهره‌مندی از SSL رمز نگاری خواهیم کرد.

_ از حذف یا مفقود شدن داده‌ها از طریق ایجاد نسخه‌های متعدد پشتیبان در دوره‌های زمانی مختلف جلوگیری خواهیم نمود.

_ دسترسی همکارانمان بر حسب نیاز آن‌ها بر مبنای شرح وظایف جایگاه سازمانی، محدود خواهد بود.

_ مفاد سند حاضر در بازه‌های زمانی متفاوت و حسب نیاز های روزآمد فناورانه و با اعتلای مفهوم حریم شخصی در ایران تغییر خواهد کرد اما تمام سعی ما بر این است که این تغییرات هیچ گونه لطمه و خللی به حقوق کاربران وارد نساخته و همواره در راستای صیانت روزافزون از حریم شخصی و اطلاعات آنان باشد؛ بدین منظور کلیه تغییرات احتمالی در این صفحه موجود بوده و ایجاد تغییرات بنیادین و مهم از طریق پیام‌های اختصاصی نیز اطلاع رسانی خواهد شد.