سوالات متداول
دادیاب چیست؟
مشاهده پاسخ

دادیاب یک پلتفرم ارائه خدمات حقوقی است که امورات حقوقی آن توسط موسسه حقوقی پایا عدل آفرین رایا ( پایاداد) راهبری می گردد و امور بازرگانی و بازاریابی آن نیز بر عهده شرکت مبتکران عدل‌آفرین انجام می پذیرد. تیم فنی دادیاب و مدیریت امور آن نیز بر عهده شرکت دانش بنیان ابرتک قرار دارد. 

برای عضویت در دادیاب چه مدارکی لازم است؟
مشاهده پاسخ

برای دادگران (وکلا): تصویر پروانه وکالت معتبر، شماره همراه، شماره ثابت، پیشینه علمی و شغلی، نشانی پست الکترونیکی (ایمیل)

برای دادجویان: شماره همراه و اطلاعات هویتی نظیر نام، نام خانوادگی و تلفن همراه

چگونه می‌توانم در دادیاب عضو شوم؟
مشاهده پاسخ

عضو شدن در دادیاب برای دادجویان زمانی در حدود 60 ثانیه و برای دادگران در حدود 150 ثانیه نیاز دارد. از طریق لینک موجود در سامانه این کار را به سادگی انجام دهید.

صلاحیت وکلا چگونه در دادیاب تأیید می‌شود؟
مشاهده پاسخ

اعتبار پروانه وکالت وکلای عضو سامانه در بدو ورود بررسی شده و به صورت سالانه نیز تمدید پروانه به اطلاع دادیاب خواهد رسید. همچنین تصویر مدارک تحصیلی آنان نیز توسط دادیاب بررسی خواهد شد.

دادجو کیست؟
مشاهده پاسخ

هر فردی که در سامانه عضو شده و نسبت به استفاده از خدمات دادیاب اعم از مشاوره، ویژه‌های دادیاب و خدمات وکالت استفاده می‌نماید، دادجو تلقی می‌شود.

دادگر کیست؟
مشاهده پاسخ

به کلیه وکلای دادگستری، مشاوران حقوقی و متخصصینی که عضو دادیاب بوده و از این طریق به ارائه خدمات به دادجویان می‌پردازد، دادگر می‌گویند.

دادبان کیست؟
مشاهده پاسخ

عنوانی است که برای هم‌بنیان‌گذاران و کارکنان دادیاب انتخاب شده است و دادبانان افرادی هستند که با همدلی، خلاقیت و صداقت بستری را برای کارگشایی از مسائل هموطنان و ارتزاق عده‌ای کثیر فراهم نموده‌اند.

درآمد و منفعت دادیاب از کجا تأمین می‌شود؟
مشاهده پاسخ

بخشی از رقم پرداختی توسط دادجویان به دادگران، متعلق به دادیاب بوده که درآمد این سامانه از این محل تأمین خواهد شد.

چه تضمینی برای پولی که پرداخت می‌کنم وجود دارد؟
مشاهده پاسخ

کلیه دادگران با دادیاب قرارداد داشته و در استوارترین رابطه‌ی حقوقی با این سامانه قرار گرفته‌اند. زمانی که شما مبالغ را کاملاً از طریق درگاه امن پرداخت دادیاب واریز نمایید، در صورتی که دادگر منتخب تعهداتش را ایفا نکند، این تعهدات توسط دادیاب انجام خواهد شد اما در صورتی که پرداخت‌ها به صورت مستقیم به دادگر صورت پذیرد، وکالتنامه و قرارداد مالی فی‌مابین، بر روابط دادگر و دادجو حاکم خواهد بود.

چگونه می‌توان از دادگران شکایت کرد؟
مشاهده پاسخ

پشتیبانی دادیاب و واحد امور شکایات، در ساعات اداری جهت خدمت‌رسانی آماده هستند. همچنین کلیه اختلافات در هیأت داوری دادیاب حل و فصل خواهد شد. حصول رضایت دادگران و دادجویان، ضامن بقای دادیاب است.

تفاوت خدمات وکالت و مشاوره چیست؟
مشاهده پاسخ

خدمات مشاوره حقوقی در باب سؤالات حقوقی، پیشگیری از بروز مشکلات حقوقی و حل مسائل حقوقی اولیه به صورت غیرحضوری و حضوری انجام می‌شود اما خدمات وکالت جهت امور اجرایی پرونده‌های شما توسط وکلا به صورت حضوری خواهد بود. در واقع شما در خدمات مشاوره، پاسخ سؤالاتتان را گرفته و خودتان آن را اجرا می‌کنید اما در وکالت، وکیل موارد را انجام خواهد داد.

مشاوره رایگان دادیاب چگونه است؟
مشاهده پاسخ

مشاوره رایگان دادیاب از طریق چت خصوصی با وکلا و طرح سؤالات عمومی و خصوصی مقدور خواهد بود.

بسته‌های ویژه دادیاب چیست؟
مشاهده پاسخ

بسته‌هایی که به صورت مدتدار (موقت) و بنا بر صلاحدید دادبانان تعریف می‌شود و تخفیفات ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته می‌شود و با انقضای مدت، تخفیفات اعمال نخواهد شد.

هزینه اخذ مشاوره‌ی حقوقی چقدر است؟
مشاهده پاسخ

با عنایت به این که دادیاب سامانه ارتباط مستقیم و برخط دادجویان و دادگران می‌باشد، هر دادگری می‌تواند برای خدمات مشاوره نرخ مختص به خود را اعلام نماید اما گروه وکلای دادیاب با قیمت‌های اعلام شده در سامانه، به ارائه خدمات خواهند پرداخت.

هزینه خدمات وکالت چقدر است؟
مشاهده پاسخ

دادیاب پلتفرمی است که در آن دادگران در اعلام قیمت‌ آزاد هستند و بدین منظور بر اساس نظام عرضه و تقاضای سالم و سوابق و پیشینه شغلی و علمی توسط دادجویان برگزیده می‌شوند. پرونده‌های شما با قیمت‌های اعلامی توسط دادیاب، توسط گروه وکلای دادیاب نیز انجام خواهد شد.

مسئولیت اجتماعی دادیاب چیست؟
مشاهده پاسخ

ما به دنبال گسترش و اشاعه فرهنگ استفاده از خدمات وکالتی در کشور هستیم. در کنار آن تلاشمان بر این خواهد بود تا وکالت برخی از پرونده‌ها نظیر اسید پاشی و خشونت خانگی علیه زنان یا کودکان را نیز به رایگان بر عهده گیریم. دادیاب برایتان داستان‌های زیادی از این پرونده‌ها را بازگو خواهد کرد.

ویژگی‌های وکیل دادیاب چیست؟
مشاهده پاسخ

وکلای مورد تأیید دادیاب همگی فرآیندهای مربوط به صلاحیت علمی و وکالت را می‌گذرانند و پس از آن به عنوان وکیل مورد تأیید دادیاب در خدمت شما خواهند بود.

فرآیند مشاوره حقوقی تلفنی دادیاب چگونه است؟
مشاهده پاسخ

پس از خرید بسته مشاوره حقوقی تلفنی، اطلاعات تماس شما و ساعت دریافت مشاوره در همان روز کاری به شما اطلاع داده می‌شود. همچنین در صورت نیاز به مراجعه به وکیل، نشانی دفتر وکیل و اطلاعات مربوط به دریافت مشاوره برای شما ارسال خواهد شد.

رده‌بندی داخلی وکلای در دادیاب بر چه اساسی صورت می‌پذیرد؟
مشاهده پاسخ

دادگران در دادیاب بر اساس میزان فعالیت، پاسخ‌دهی مناسب به سؤالات دادجویان، میزان رضایتمندی دادجویان از آنان، مقالات و محتوایی که برای افزایش اطلاعات دادجویان در سامانه بارگذاری می‌نمایند و مواردی از این قبیل رتبه بندی شده و در معرض دیدگان مراجعین قرار می‌گیرند.

آیا اطلاعات بارگذاری شده در سامانه محرمانه باقی می‌ماند؟
مشاهده پاسخ

خط مشی حریم خصوصی دادیاب همواره جهت مطالعه و بررسی توسط دادگران و دادجویان در دسترس قرار دارد. به پاس حفظ حقوق شما عزیزان و قدردانی از اعتمادتان، همواره در تلاشیم تا با افزایش و ارتقاء روزآمد امنیت و ایمنی دادیاب، در راستای حراست از اطلاعات شما کوشا باشیم و محرمانگی اطلاعات شما را مطابق مفاد سند خط مشی حریم خصوصی (Privacy Policy)، تضمین نماییم.

سؤالات و چت خصوصی من توسط دیگران دیده می‌شود؟
مشاهده پاسخ

سؤالات عمومی شما توسط سایر کاربران بدون درج مشخصاتتان قابل رؤیت است اما به سؤالات خصوصی شما و چت‌ها، سایر کاربران دسترسی نداشته و این سؤالات توسط وکیل یا مشاور منتخب دیده می‌شود. البته دادبانان و تیم دادیاب بر اساس میزان دسترسی تعریف شده، به منظور نظارت و پیگیری امور، در صورت وجود شکایت به سؤالات دسترسی خواهند داشت.

صلاحیت دیوان عدالت اداری در چه مواردی است؟
مشاهده پاسخ

هرجا که دولت یا نهادهای عمومی یک طرف تعامل با شهروندان قرار بگیرند، دیوان عدالت اداری مرجع صلاحیت‌دار می‌باشد. دیوان عدالت نهاد ذی‌صلاح رسیدگی به اعتراضات به آراء کمیسیون‌های شبه قضایی از جمله مالیات، تأمین اجتماعی، شهرداری و ... است.

تفاوت دعوی حقوقی با شکایت کیفری چیست؟
مشاهده پاسخ

در دعوی حقوقی اختلافی میان طرفین حادث یا حقی از دیگری تضییع شده است و هدف جبران خسارت و احقاق حق است اما در شکایت کیفری فرد مرتکب فعل یا ترک فعلی شده است که به موجب قانون این موضوع جرم‌انگاری شده است و هدف از طرح آن علاوه بر احقاق حق، مجازات مرتکب است.

دعوی چه زمانی بین‌المللی است؟
مشاهده پاسخ

هرگاه یکی از طرفین تابعیت متفاوتی نسبت به طرف دیگر داشته باشد، دعوی بین‌المللی تلقی شده و جهت تعیین صلاحیت دادگاه، قانون حاکم و ... می‌بایست از قواعد حل تعارض و اصول حل و فصل و رسیدگی به اختلافات توسط وکلای توانمند و مجرب استفاده شود.