تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۰۳ تاریخ ویرایش : ۱۴۰۰/۰۱/۰۳

اگر از ما به صورت آنلاین کلاهبرداری شد، چگونه می توانیم برای طرح شکایت از کلاهبرداری به صورت اینترنتی اقدام کنیم؟

اگر از ما به صورت آنلاین کلاهبرداری شد، چگونه می توانیم برای طرح شکایت از کلاهبرداری به صورت اینترنتی اقدام کنیم؟

پیشگفتار

کلاهبرداری اسمی است که روی اعمال فریبکارانه شخص یا اشخاصی گذاشته می¬شود که  فرد قربانی فریب خورده و با میل و رضای خود اموالش را به نیت کسب سود بیشتر در اختیار این افراد قرار می دهد. افراد کلاهبردار یا برای خودشان یا برای شخص دیگر و یا شرکتی کار می¬کنند. امروزه بستر اینترنت و فضاهای مجازی از انواع افراد کلاهبرداری پر شده است که با شیوه های مختلف به اموال مردم دستبرد می زنند و روزانه هزاران نفر را از راه های گوناگون مانند فروش اجناس بی کیفیت به قیمت بالا و ... فریب می¬دهند. پلیس فتا برنامه¬های گوناگونی را جهت آگاهی سازی مردم نسبت به کلاهبرداری اینترنتی اجرا کرده است اما این افراد گاهی آنقدر زرنگ و باهوش هستند که می توانند باز هم مردم را فریب دهند. گاهی با داشتن یک سری اطلاعات اولیه مانند نام و نام خانوادگی، شخص کلاهبردار می تواند به راحتی حساب بانکی شما را هک کرده و آن را خالی کند. از جمله راه های دیگر کلاهبرداری تماس¬های تلفنی به اشخاص و وعده برنده شدن و خیلی روش های دیگر در دنیای واقعی و مجازی که اگر حواسمان را جمع نکنیم به راحتی در دام اینگونه افراد گرفتار می شویم.

 

انواع کلاهبرداری چیست؟

- غش در معامله: فریب مردم و سودمند جلوه دادن یک مال نامناسب و بی ارزش است، این نوع کلاهبرداری ناشی از جهل مردم نسبت به مال مورد معامله است، این کار علاوه بر این که غیر قانونی است یک عمل غیر شرعی نیز می¬باشد.
- کلاهبرداری اینترنتی: از جمله اعمالی که شخص کلاهبردار جهت کلاهبرداری اینترنتی انجام می دهد ایجاد اختلال در سامانه، وارد کردن داده، تغییر داده و یا محو کردن داده می باشد، وی با این کار می تواند وجهی را از حساب افراد بردارد بدون آن که خود آن ها از این کار آگاهی داشته باشند، این نوع کلاهبرداری یک عمل متقلبانه رایانه¬ای است که مجازاتی دارد که در ادامه خدمتتان عرض خواهیم کرد.

شرایط شکایت کلاهبرداری اینترنتی چیست

اگر در اینترنت از ما کلاهبرداری شد از چه راه هایی طرح شکایت کنیم و مجازات کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

اگر کلاهبرداران اینترنتی شما را به دام انداختند و از حساب شما سرقت کردند دو حالت در مورد شکایت وجود دارد که در زیر به توضیح آن و سپس توضیح چگونگی مجازات اینگونه افراد می پردازیم.

شکایت از کلاهبرداری اینترنتی چگونه انجام می شود؟

آنقدر جرایم رایانه¬ای افزایش یافته است که دادسرای مخصوص جرایم اینترنتی ایجاد شده است و در صورتی که شما یکی از قربانی¬های جرایم اینترنتی هستید می¬توانید به دادسرای آن مراجعه کنید و در آنجا طرح شکایت کنید. پس از تشکیل پرونده دادسرا آن را به پلیس فتا ارجاع می¬دهد. روش دیگر مراجعه به سایت پلیس فتا بخش ارتباطات مردمی و درج مشخصات شخصی، نشانی و شماره همراه است، پلیس فتا جهت رسیدگی به شکایت با شما تماس می¬گیرد. راه آخر، مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و طرح شکایت است، از بین موارد ذکر شده سریع-ترین و آسان¬ترین راه جهت طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی و رسیدن به نتیجه مراجعه به سایت پلیس فتا است.

آیا شکایت از کلاهبرداران اینترنتی کار دشواری است؟

مورد بالا مربوط به عمل کلاهبرداری انجام شده بود اما این بار مربوط به اشخاص است یعنی شما شکایت خود را علیه افراد کلاهبردار و با اسامی مشخص طرح می کنید این زمانی است که فرد یا افرادی با اسامی خاصی حساب شما را خالی کرده اند و شما احتمالا آن ها را می شناسید، حال اسامی آن ها واقعی باشد یا جعلی به هر حال اسمی از آن ها مشخص است، می توانید به روش های دادسراهای جرایم اینترنتی، مراجعه به سایت پلیس فتا بخش ارتباطات مردمی و مراجعه به دفاتر خدمات قضایی به شکایت از کلاهبرداران اینترنتی بپردازید.

مجازات کلاهبرداری اینترنتی در قانون ایران چیست؟

درست است که بین مال باخته و مجرم ارتباط مستقیم نبوده اما در صورت شناسایی و دستگیری شخص کلاهبردار علاوه بر برگرداندن مال به صاحبش به مجازات 1 الی 3 سال حبس و جریمه فرد کلاهبردار به میزان مالی که تصاحب کرده بود محکوم خواهد شد.

اگر در اینترنت از ما کلاهبرداری شد از چه راه هایی طرح شکایت کنیم و مجازات کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

سخن پایانی

کلاهبرداران اینترنتی در هر لحظه در کمین¬اند تا ما را به دام اندازند لذا ما باید حواسمان را همیشه جمع کنیم تا در دام اینگونه افراد گرفتار نشویم، اگر می¬خواهید چیزی را از طریق اینترنت خریداری کنید حتما قبلش از صحت سایت اطمینان حاصل کنید، چون معمولا افراد کلاهبردار از طریق ایجاد سایت های فِیک و به تصویر گذاشتن اجناس غیر واقعی اقدام به فروش واهی این اجناس می کنند و افراد عادی نیز بدون اطلاع و تحقیق از آن ها خرید می کنند و نتیجه اش مورد کلاهبرداری واقع شدن و از دست رفتن مالشان است، پس حواستان را خوب جمع کنید و زود گول نخورید. اگر در دام کلاهبرداران اینترنتی قرار گرفتید می توانید از طریق روش هایی که در بالا گفته شد به طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی بپردازید تا بتوانید کمکی به برگشت مال خود بکنید.

برچسب ها
نظرات 0