تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ تاریخ ویرایش : ۱۳۹۹/۱۲/۱۴

مهم ترین دعاوی اسناد و ضمانتنامه های تجاری و شرایط مشاوره، مطالبه و اجرای انواع چک و سفته

مهم ترین دعاوی اسناد و ضمانتنامه های تجاری و شرایط مشاوره، مطالبه و اجرای انواع چک و سفته

پیشگفتار

بسیار اتفاق می‌افتد که افراد برای مسائل مختلفی مثل وام که نیاز به ضمانت گذاشتن اسناد تجاری دارد از این اسناد استفاده می کنند. مهمترین اسناد تجاری که معمولاً برای ضمانت گذاشته می‌شود و البته دعاوی حقوقی زیادی هم در دادگاه دارد عبارتند از سفته و چک. افراد زیادی هستند که این اسناد را به ضمانت می‌گذارند و یا به ضمانت می گیرند و بعد از مدتی برای مطالبه سفته و مطالبه چک مجبور می شوند طرح دعوای حقوقی و شکایت کیفری چک و سفته داشته باشند. این افراد اگر از مشاوره حقوقی اسناد تجاری کمک بگیرند می توانند سریعتر در پرونده های خودشان به نتیجه برسند. در ادامه در مورد این موضوعات توضیحات بیشتری را خدمت شما بیان خواهیم کرد.

 

 

 

 

شرایط استفاده از سفته چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم سفته به عنوان یکی از مهمترین اسناد و ضمانت نامه های تجاری شناخته می شود. در مورد این سند تجاری فردی که قرار است مطالبه سفته در دادگاه داشته باشد ابتدا باید آشنایی خوبی با این سند و نحوه مطالبه آن پیدا کند. برای اجرا گذاشتن سفته ابتدا شما باید صبر کنید، تاریخ سررسید آن فرا برسد پس از آن در صورتی که صادر کننده سفته به تعهدات خود عمل نکرد باید نسبت به دعوی مطالبه وجه سفته یا همان واخواست سفته اقدام کنید. البته شما می‌توانید نسبت به مطالبه سفته بدون واخواست هم اقدام کنید. مطالبه سفته ضمانت بدون واخواست تنها در شرایطی اتفاق می‌افتد که صادر کننده اموالی نداشته باشد. برای مطالبه سفته در صورتی که مبلغ آن تا 20 میلیون باشد شما باید برای دریافت آن به شورای حل اختلاف محل اقامت صادر کننده سفته مراجعه کنید اما در صورتی که مبلغ آن بیش از ۲۰ میلیون تومان باشد شما باید برای مطالبه سفته از طریق اجرای ثبت و دادگاه اقدام کنید. برای مطالبه سفته سفید امضا هم نگرانی نداشته باشید، با توجه به اینکه سفته صادر شده است، صادرکننده به شما نمایندگی داده هر زمان که که تمایل داشتید آن سفته را تکمیل کنید. در مجموع مطالبه سفته ضمانت و نحوه اجرا گذاشتن سفته چندان مشکل نیست و البته هزینه اجرا گذاشتن سفته هم زیاد به شما فشار اقتصادی وارد نخواهد کرد.

شرایط استفاده از سفته چگونه است

ضمانت از طریق چک چگونه است؟

یکی دیگر از اسناد تجاری که برای ضمانت مورد استفاده قرار می گیرد چک است که برای مطالبه چک نیز شما باید مراحل مختلفی را طی کنید. طبق قانون برای مطالبه وجه چک شما می توانید به چهار طریق اقدام کنید. البته در ابتدای کار شما باید برای مطالبه چک، گواهی عدم پرداخت آن را از بانک مربوطه دریافت کنید و سپس نسبت به مطالبه چک حقوقی در دادگاه اقدام کنید. البته شما باید ظرف شش ماه از تاریخ صدور چک برای دریافت گواهی عدم پرداخت به بانک و شکایت کیفری اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که شکایت کیفری شما فقط علیه صادر کننده چک می باشد و مطالبه وجه چک از ظهر نویس امکان پذیر نمی باشد. البته در صورتی که مطالبه چک مفقود شده در جریان باشد، شما می توانید نسبت به مطالبه وجه چک از ظهر نویس هم اقدام کنید. همچنین بر اساس اصلاحاتی که در قانون مطالبه چک به وجود آمده است مطالبه چک سفید امضا، مطالبه چک امانی، مطالبه چک بدون تاریخ، مطالبه چک تضمینی فاقد جنبه کیفری هستند و امکان شکایت برای آنها در دادگاه وجود ندارد پس حتماً دقت داشته باشید که این موارد در صدور چک شما رعایت شده باشد. فقط نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مطالبه چک بدون گواهی پرداخت امکان پذیر نیست و برای دفاع در پرونده مطالبه وجه چک حتماً نیاز به گواهی عدم پرداخت از بانک دارید.

آیا برای اسناد تجاری هم نیاز به مشاوره تخصصی حقوقی وجود دارد؟

یکی از مسائلی که در مورد اسناد تجاری اهمیت پیدا می کند، استفاده از مشاوره حقوقی اسناد تجاری است. استفاده از مشاوره حقوقی اسناد تجاری زمانی اهمیت پیدا می‌کند که شما برای مطالبه سفته یا مطالبه چک یا هر سند تجاری دیگری به دادگاه بروید و شکایت تنظیم کنید. در این زمان برای اینکه بتوانید به حقوق خودتان برسید بهتر است متناسب با سند تجاری خودتان از مشاوره حقوقی چک یا مشاوره حقوقی سفته استفاده کنید. مشاور حقوقی چک و مشاور حقوقی سفته به شما کمک می کنند تا از بهترین مسیر ممکن برای رسیدن به طلب خودتان اقدام کنید و به حقوق خودتان برسید. شما می توانید با استفاده از مشاوره حقوقی سفته و چک به صورت فوری و تضمین شده در پرونده های تجاری خودتان به نتیجه خوب برسید. همچنین جالب است بدانید که مشاوره حقوقی چک برگشتی را با رعایت تمام موارد قانونی برای شما سریعاً به نتیجه می رساند. البته در صورتی که کار شما فوری باشد و نتوانید به مشاور حقوقی حضوری مراجعه کنید می توانید از مشاوره حقوقی چک تلفنی هم برای سند تجاری خودتان استفاده کنید.

چگونه می توانیم برای چک شکایت کنیم؟

چگونه می توانیم برای چک شکایت کنیم

طبیعتاً بعد از آنکه چک وصول شد باید برای شکایت کیفری چک اقدام شود. برای شکایت کیفری چک روند های گوناگون وجود دارد. یکی از این روندها مربوط به چک های بلامحل است. چک بلامحل در واقع به همان چک هایی گفته می شود که هنگامی که شما برای وصول آنها به بانک مراجعه می کنید متوجه حساب خالی صاحب چک می شوید. برای شکایت صدور چک بلامحل پس از آنکه شما به بانک مراجعه کردید و متوجه شدید که موجودی حساب صادرکننده چک، توان وصول چک شما را ندارد، شما باید گواهی عدم پرداخت چک را از بانک دریافت کنید. در این حالت دیگر چک بلامحل نیست و به آن چک برگشت خورده گفته می شود. برای شکایت کیفری چک برگشتی هم شما باید طبق قانون پس از گذراندن مراحلی در دادگاه شکایت خودتان را ثبت کنید تا به روند کیفری آن رسیدگی شود.

برچسب ها
نظرات 0