تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۲۲ تاریخ ویرایش : ۱۴۰۰/۰۲/۰۷

شرایط و مراحل طلاق از طرف مرد چیست و چه معایبی به همراه دارد

شرایط و مراحل طلاق از طرف مرد چیست و چه معایبی به همراه دارد

پیشگفتار

یکی از موضوعات مهم در جامعه ما موضوع طلاق همسران از یکدیگر است، در قانون کشور ما طلاق حقی است که با رعایت شرایطی برای زوجین ایجاد می شود، یعنی زن با وجود شرایطی می تواند از دادگاه تقاضای الزام همسرش را به طلاق نماید (طلاق از طرف زن) و مرد نیز اگر با همسر خود سازگار نباشد می تواند او را طلاق دهد (طلاق از طرف مرد) و حتی زوجین می توانند به نحو توافقی نیز از یکدیگر جدا شوند (طلاق توافقی). موضوعی که در جامعه ما اکثرا مورد سوال واقع می شود این است که آیا مرد می تواند هر وقت که بخواهد همسر خود را طلاق دهد؟ شرایط طلاق از طرف مرد چیست؟ آیا اینکه یک مرد در هر زمان و با هر شرایطی می تواند همسر خود را طلاق دهد صحت دارد؟ آیا مرد بدون پرداخت مهریه می تواند از همسرش جدا شود؟ مراحل طلاق از طرف مرد چیست؟ دادخواست طلاق از طرف مرد چگونه تنظیم می شود؟ معایب طلاق از طرف مرد چیست؟ در مقاله حاضر به بررسی مراحل و شرایط طلاق از طرف مرد می پردازیم و به پرسش های اینگونه که در ذهن عموم افراد وجود دارد پاسخ می دهیم.

 

برای انتخاب وکیل حقوقی متخصص و دریافت مشاوره حقوقی در این حوزه از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

  

شرایط طلاق از طرف مرد و پرداخت حقوق مالی خانم‌ها

با وجود اینکه ازدواج، قراردادی خصوصی محسوب می‌شود اما دولت‌ها خود را موظف می‌دانند که قوانینی برای حمایت از زوجین مخصوصا بانوان وضع نمایند. با توجه به اینکه طلاق اثرات زیان باری بر اعضای خانواده ها دارد در اکثر دولت‌ها قوانینی در خصوص حمایت‌های مالی از این قشر آسیب دیده وضع گردیده است. قابل ذکر است که این نوع از حمایت‌ها برای خانم‌های مطلقه‌ای که شاغل نبوده و یا منبع درآمدی ندارند بسیار حائز اهمیت است. عدم اهمیت به خانم مطلقه، مشکلات اجتماعی بسیاری را به وجود خواهد آورد، با توجه به این که خانم‌ها و مردان آینده در دامن مادر تربیت شده و رشد می‌یابند باید شرایط مادر به گونه‌ای باشد که بتواند فرزندانش را بدون دغدغه تربیت و نگهداری نماید. بنابراین قانون طلاق از طرف مرد باید به گونه‌ای باشد که خانم تا حد امکان از آسیب به دور باشد و بعد از طلاق نیز شرایط زندگی عادی برای وی مهیا گردد. به استناد ماده 1133 قانون مدنی؛ مرد می‌تواند هر وقت بخواهد همسر خود را طلاق دهد، این امر مستلزم پرداخت کامل حقوق مالی خانم است که در ماده 29 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1392 نیز اشاره شده است. حقوق مالی خانم‌ها در هنگام طلاق عبارت است از: مهریه، اجرت المثل، جهیزیه و نفقه که در ادامه به توضیح این حقوق خواهیم پرداخت.

شرایط طلاق از طرف مرد

1- مهریه

همانطور که گفته شد مرد در هر زمانی که بخواهد می تواند همسر خود را طلاق دهد و حتی نیازی نیست که برای طلاق همسرش دلیل خاصی داشته باشد اما برای طلاق باید حقوق مالی همسرش را پرداخت کند که یکی از این حقوق مهریه است. اگر از زمان عقد و در زندگی مشترک، خانم مهریه خود را مطالبه نکرده باشد، مرد در زمان طلاق موظف است مهریه همسر خود را به طور کامل بپردازد مگر اینکه زوجه بر عدم دریافت مهریه خود و یا دریافت آن بعد از طلاق رضایت داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اجرا گذاشتن مهریه ، مقاله " قانون جدید مهریه چیست و در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد" را مطالعه نمایید.

2- اجرت المثل یا نحله

یکی دیگر از حقوق مالی خانم‌ها زمانی که مرد قصد طلاق ایشان را دارد اجرت المثل ایام زوجیت وی است. دادگاه با بررسی سال هایی که زوجین با یکدیگر زندگی مشترک داشتند نسبت به اموری که خانم در منزل مرد به دستور وی انجام داده و قصد تبرع نداشته است با جلب نظر کارشناس بر اساس حق الزحمه متعارف عمل، میزان آن را مشخص می کند و مرد پیش از اجرای صیغه طلاق موظف است تکلیف پرداخت آن را مشخص نماید. البته اگر خانم شرایط فوق را نداشته و اجرت المثل به ایشان تعلق نگیرد در فرض طلاق از طرف مرد دادگاه حکم به پرداخت نحله یا بخشش با توجه به مدت زمانی که خانم با مرد زندگی مشترک داشته و با توجه به وضعیت مالی مرد و کارهایی که خانم در زندگی مشترک انجام داده حکم می دهد و نحوه پرداخت نحله نیز تا قبل از اجرای صیغه طلاق باید بین طرفین مشخص گردد.

3- جهیزیه

یکی دیگر از حقوق مالی خانم‌ها در زمان طلاق بحث استرداد جهیزیه است. جهیزیه همان اثاثی است که خانم متناسب با عرف محل زندگی در زمان ازدواج به منزل شوهر می آورد و در اختیار آنها باقی است و در طول زندگی مشترک از بین نرفته است. هنگامی که مرد دادخواست طلاق خانم را به دادگاه می دهد دادگاه می بایست تکلیف جهیزیه را مشخص نماید و مرد را به مسترد نمودن آن ها محکوم نماید و مرد موظف است پیش از اجرای صیغه طلاق، جهیزیه را به خانم تحویل دهد.

4- نفقه

یکی دیگر از حقوق مالی خانم‌ها، نفقه است. مرد موظف است در صورت تمکین زن  نفقه همسر خود را در طول زندگی مشترک بپردازد و اگر نفقه به ایشان پرداخت نشود زن می تواند نفقه ایام گذشته خود را از مرد بگیرد. همچنین مرد موظف است نفقه همسرش را در صورتی که طلاق رجعی باشد یعنی زن دوشیزه یا یائسه نباشد و همینطور طلاق برای کراهت زن از شوهر یا کراهت طرفینی در ازای دریافت مبلغی از زن نباشد تا پایان عده که سه ماه یا سه پاکی بعد از عادت زنانه است و در صورت باردار بودن زن، تا زمان وضع حمل بپردازد.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مطالبه نفقه زن، مقاله " نفقه چیست و در چه صورتی نفقه زن قابل مطالبه نیست" را مطالعه نمایید.

5- ارث

یکی دیگر از حقوق زن ارث است البته ارث از حقوق مالی زن پس از فوت زوج می‌باشد، اما در دو مورد در صورت طلاق نیز به زن ارث تعلق می گیرد اما جزء مواردی نیست که در هنگام طلاق دادگاه مرد را ملزم به تعیین تکلیف نسبت به آن بنماید. این دو مورد عبارت است از:
الف) به موجب ماده 943 زمانی که مرد همسرش را طلاق می دهد و در مدت عده طلاق که سه ماه یا سه پاکی است مرد فوت کند زن از اموال او ارث خواهد برد. البته این موضوع در خصوص فوت زن هم همینطور است.
ب) همچنین در ماده 944 قانون مدنی ذکر شده است که:

«اگر مرد در حال مریضی همسر خود را طلاق دهد و در مدت یک سال از تاریخ طلاق، به همان مریضی بمیرد، زن از او ارث خواهد برد. این در صورتی است که طلاق از طرف مرد باشد و زن ازدواج نکرده باشد.»

عده چیست

عده عبارت است از: مدت زمانی که زن پس از طلاق یا مرگ مرد باید صبر کند و اجازه ازدواج و نزدیکی ندارد. این مدت زمان با توجه به پایان یافتن ازدواج (مرگ زوج، طلاق، فسخ نکاح یا بارداری زوجه) متفاوت است. اگر زن در عده طلاق رجعی باشد، مرد این حق را دارد که از طلاق رجوع کند. در عده رجعی حقوق و تکالیف زوجین نسبت به یکدیگر همچنان ادامه دارد؛ برای مثال در این ایام مرد باید به زن نفقه پرداخت کند و در صورت فوت هر یک از طرفین به دیگری ارث می‌رسد.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترک انفاق، مقاله " ترك انفاق و شرایط پرداخت نفقه بعد از شکایت ترک انفاق " را مطالعه نمایید.

راه‌های طلاق زن از طرف مرد بدون پرداخت مهریه

سوالی که ممکن است برای برخی افراد پیش بیاید این است که در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟
با استناد به ماده 1082 قانون مدنی، زن به محض انعقاد عقد ازدواج مالک مهریه خود می‌شود و می‌تواند هرگونه تصرفی در آن داشته باشد. پرداخت مهریه به دو نوع عند المطالبه و عندالاستطاعه است که در هر دو نوع زن مستحق دریافت تمام مهریه خود می‌باشد. اما این سوال همچنان مطرح است که آیا طلاق دادن زن بدون پرداخت مهریه امکان دارد؟ 
تنها در مهریه عندالاستطاعه زن باید توانایی مالی همسر خود را برای پرداخت مهریه ثابت نماید، اما به این معنی نیست که مرد می تواند همسرش را بدون پرداخت مهریه طلاق دهد. لکن در مهریه عندالمطالبه زمانی که زن خواهان مهریه است مرد باید مهریه همسرش را پرداخت نماید مگر اینکه زن مهریه خود را به ایشان ببخشد و یا اینکه مرد به دلیل عدم تمکن مالی دادخواست تقسیط بدهد و تقسیط ایشان پذیرفته شود البته این امر نیز به معنای طلاق زن بدون پرداخت مهریه نمی باشد. نکته ای که اغلب به اشتباه می‌دانند؛ این است که اگرزن ناشزه باشد یا رابطه نامشروع داشته باشد یا بیمار باشد مهریه به وی تعلق نمی گیرد در حالی که این امر صحیح نیست و در هر شرایطی زن مستحق دریافت مهریه می باشد.

مراحل طلاق از طرف مرد در دوران عقد

اگر زن و شوهری در دوران عقد با یکدیگر نزدیکی نداشته باشند و زن باکره باشد در زمان طلاق بر طبق ماده 1092 قانون مدنی؛ زن مستحق دریافت نصف مهریه خواهد بود و اگر مرد بیش از نصف مهریه را پیش ازطلاق به زن پرداخت نموده باشد، حق دارد که بیش از نصف مهریه را دریافت نماید.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درخواست طلاق توافقی ، مقاله " مراحل طلاق توافقی ؛ از توافق تا اجرا" را مطالعه نمایید.

دادخواست طلاق از طرف مرد

باتوجه به اینکه مرد جهت طلاق همسرش باید دادخواست طلاق تنظیم کند و این امر از طریق درخواست طلاق از طرف مرد امکان پذیر نیست لذا باید قبل از مراجعه به دفاتر خدمات قضایی متن دادخواست را آماده کند، آن را تایپ کند و سپس جهت ثبت آن به دفاتر خدمات قضایی مراجعه تا کلیه مراحل طلاق از طرف مرد بعد از طرح دعوا انجام گردد.

مراحل طلاق از طرف مرد

مرد برای طلاق زن می بایست دادخواست طلاق و یا تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش را در دفاتر خدمات قضایی پس از پرداخت هزینه دادرسی دعاوی غیر مالی به ثبت برساند. پس از آن پرونده در یکی از شعبات دادگاه خانواده ثبت می شود و پس از دستور قاضی شعبه پرونده جهت صلح و سازش به داوری ارجاع می شود. سپس به زوجین ابلاغ می شود که جهت معرفی داور اقدام نمایند زوجین می بایست یکی از اقارب متاهل خود را که حداقل سی سال سن دارد و آشنا به مسائل شرعی و خانوادگی و اجتماعی هستند را به دادگاه مطابق ماده 28 قانون حمایت از خانواده معرفی نمایند. در صورتی که زوجین از تعیین داور خودداری نمایند دادگاه خود داور تعیین خواهد نمود، سپس داوران زوجین پس از صحبت با آنها نظرات خود را در خصوص صلح و سازش و یا عدم آن اعلام می دارند. 
پس از آن دادگاه دستور تعیین وقت رسیدگی می دهد و طرفین جهت رسیدگی در شعبه حاضر خواهند شد و درخواست طلاق از طرف زوج و پرداخت حق و حقوق مالی زوجه در یک یا چند جلسه رسیدگی خواهد شد و پس از مراجعه زوجه به پزشکی قانونی و یا آزمایشگاه در خصوص مشخص شدن بکارت و یا عدم بارداری سپس دادگاه به صدور رای در مرحله بدوی می پردازد.
رای صادره به طرفین ابلاغ و در صورتی که هر یک به مفاد رای اعتراض دارد ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ نسبت به آن تجدیدنظرخواهی می کنند و سپس اعتراض آنها در مرجع تجدیدنظر رسیدگی شده و غالبا بدون تعیین وقت رسیدگی رای تجدیدنظر صادر می شود. پس از ابلاغ رای تجدیدنظر به طرفین، هریک بیست روز فرصت دارند که نسبت به رای صادره فرجام خواهی نمایند و سپس پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می شود اگر دیوان رای صادره را تایید نماید آنرا به شعبه صادرکننده رای ارسال می کند در غیر اینصورت رای را نقض و پرونده را جهت رسیدگی مجدد به شعبه تجدیدنظر ارسال می دارد. پس از اینکه کلیه پروسه قانونی انجام گردید پرونده به شعبه بدوی ارسال و جهت اجرای صیغه طلاق، گواهی طلاق به زوج داده می شود که به دفتر طلاق مراجعه نماید.

باتوجه به اینکه پروسه پرونده طلاق امری طولانی است، نمی توان دقیقا بیان کرد که این پروسه چقدر زمان می برد مگر اینکه زوجین تصمیم به طلاق توافقی گرفته و یا زوجه در دادگاه حضور نداشته باشد و حکم به طلاق غیابی صادر شود و یا اینکه زن اقدامی جهت اعتراض نسبت به رای صادره ننماید.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حضانت فرزند ، مقاله "تعیین تکلیف حضانت فرزندان ، یکی از مهمترین اعمال بعد از طلاق" را مطالعه نمایید.

معایب طلاق از طرف مرد

معایب طلاق از طرف مرد علاوه بر مسائل اجتماعی و عاطفی که ممکن است در هر طلاقی برای زن و مرد و فرزندان آنها به وجود بیاید، در بحث مسائل حقوقی است. درست است که مرد هر زمان بخواهد می تواند همسرش را طلاق دهد اما در تقاضای طلاق از طرف مرد، مرد موظف است کلیه حق و حقوق قانونی زن را که در مقاله حاضر گفته شده است را به ایشان پرداخت کند و یا ترتیبی برای پرداخت آن با رضایت زن فراهم کند و این موضوع باید در رای طلاق نیز تصریح شود.

معایب طلاق از طرف مرد

انتخاب وکیل طلاق از طرف مرد از سامانه دادیاب

سامانه دادیاب به منظور سهولت دسترسی به وکلا و مشاوران حقوقی متخصص تاسیس گردیده است. شما در این سامانه می توانید از بین وکلای متخصص حوزه خانواده، وکیل خانواده مورد نظر خود را با در نظر گرفتن سابقه و حق الوکاله تعرفه شده در قسمت خدمات وکالتی حقوقی، دعاوی خانواده، درخواست طلاق از طرف مرد انتخاب نمایید. شما می‌توانید قبل از انتخاب وکیل پایه یک دادگستری از خدمات مشاوره‌ای استفاده نمایید، به همین دلیل دادیاب برای پرسش و پاسخ حقوقی کاربران بخش مشاوره حقوقی رایگان و همچنین برای سوالات تخصصی کاربران و ارائه راهکار تخصصی وکلا بخش مشاوره حقوقی تلفنی با هزینه به صرفه و مناسب را در نظر گرفته است تا با راهنمایی مشاوران، کاربران بتوانند بهترین وکیل و مسیر درست را انتخاب نمایند. در صورت نیاز کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رزومه تحصیلی و کاری وکلا و مشاوران می‌توانند به بخش جستجوی وکیل مراجعه نمایند.
جهت انتخاب وکیل طلاق از طرف مرد و مشاور حقوقی خانواده خود وارد لینک‌های زیر شوید:

  

سوالات متداول در خصوص مراحل و شرایط طلاق از طرف مرد

درخواست طلاق از طرف مرد چه شرایطی دارد؟

مرد هر زمان که بخواهد می تواند همسرش را طلاق دهد اما باید کلیه حق و حقوق مالی همسرش را پرداخت نماید.

آیا مرد می تواند بدون مهریه همسر خود را طلاق دهد؟

خیر، مرد در صورت طلاق همسرش باید کلیه حق و حقوق مالی همسرش را پرداخت نماید.

آیا امکان تقسیط مهریه در صورتی که طلاق از سوی مرد باشد وجود دارد؟

بله، بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش، مرد می تواند جهت تقسیط مهریه اقدام کند و درصورت وجود شرایط قانونی امکان تقسیط وجود دارد.

مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد چیست؟

جهت طلاق از طرف مرد ثبت نام در سامانه ثنا، کارت ملی و شناسنامه مرد و عقدنامه مورد نیاز می باشد.

هزینه دادرسی طلاق از طرف مرد چقدر است؟

طلاق از طرف مرد دعوای غیر مالی است و هزینه آن در سال 99 زیر دویست هزار تومان است. البته اجرای صیغه طلاق در دفتر طلاق نیز دارای هزینه جداگانه خواهد بود.

طلاق از طرف مرد چقدر زمان می برد؟

مدت زمان طلاق از طرف مرد از طلاق توافقی بیشتر و از تقاضای طلاق از طرف زن کمتر است.

برچسب ها
نظرات 0