تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۹ تاریخ ویرایش : ۱۳۹۹/۱۰/۱۰

صفر تا صد مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت

صفر تا صد مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت

پیشگفتار

از میان تمام اتفاقات جهان هستی، دو اتفاق است که میان تمامی انسان ها مشترک بوده و هیچ کس را گریزی از آن نخواهد بود؛ تولد و مرگ! هر یک از ما روزی متولد می‌شویم و روزی از دنیا خواهیم رفت فارغ از این که تابعیت کدام کشور را داشته باشیم، انسان خوبی بوده ایم یا بد، تحت چه دین و مذهبی زندگی را گذرانده ایم، فقیر بوده ایم یا غنی و ... . هنگامی که افراد از دنیا می روند آثار حقوقی متفاوتی بر مرگشان بار می شود. با وقوع مرگ مسئولیت کیفری افراد به اتمام می رسد و مجازات هایی که فرد می بایست شخصاً تحمل می‌کرد بر دیگران بار نمی گردد اما اموال، دیون، بدهی ها، طلب ها و ... به عنوان ذمه و دارایی فرد نیاز به تعیین تکلیف دارد که این موارد از دو طریق ارث و وصیت تعیین تکلیف می گردد. در مقاله حاضر به مبحث انحصار وراثت می پردازیم پس اگر می خواهید بدانید گواهی انحصار وراثت چیست، قانون انحصار وراثت چیست، هزینه انحصار وراثت چقدر است، انحصار وراثت مادر با انحصار وراثت بعد از فوت پدر متفاوت است یا نه، سهم دولت از انحصار وراثت چقدر است، ابطال گواهی انحصار وراثت و پس از آن انحصار وراثت مجدد ممکن است، مالیات بر ارث و مالیات بر انحصار وراثت چگونه است، انحصار وراثت چگونه انجام می شود و مراحل انحصار وراثت و مدارک لازم برای انحصار وراثت چیست، انحصار وراثت حساب بانکی و انحصار وراثت اموال قولنامه ای با سایر اموال و دارایی ها متفاوت است یا خیر، مرجع صدور گواهی انحصار وراثت کجا است، مهلت درخواست انحصار وراثت بعد از فوت چقدر است، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

برای انتخاب وکیل حقوقی متخصص و دریافت مشاوره حقوقی در این حوزه از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

  

در صورتی که می خواهید به صورت ویژه از وکلای سامانه دادیاب جهت دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام نمایید از لینک زیر استفاده نمایید:

گواهی انحصار وراثت چیست

گواهی انحصار وراثت گواهی است که هر یک از وراث یا ذینفعان مانند طلبکاران برای مراجعه به ادارات و سازمان های دولتی و بانک ها و و برای هرگونه دخل و تصرف در اموال متوفی نیاز به دریافت آن از شورای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی جهت تعیین وراث حین الفوت متوفی و میزان سهم الارث هریک دارند.

مراحل اخذ گواهی انحصار وراثت 

هر یک از ورثه یا ذی نفعان می توانند با ثبت دادخواست انحصار وراثت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک، روند صدور این گواهی را آغاز نمایند. این درخواست کتبی که در حال حاضر در قالب دادخواست ارائه می شود می بایست مشتمل بر نام و مشخصات درخواست کننده و متوفی و ورثه و اقامتگاه آنان و نسبت بین متوفی و وارث باشد. پس از تقدیم دادخواست و ارائه مدارک، اگر مبلغ ماترک بیش از سی میلیون ریال باشد، شورا می بایست مراتب را در یک روزنامه کثیرالانتشار یا محلی آگهی نماید که پرداخت هزینه آگهی بر عهده متقاضی بوده لکن در سال 99 این امر به صورت رایگان انجام می گردد. 

در نهایت اگر پس از گذشت یک ماه از تاریخ آگهی معترضی ظهور نکرد، شورا گواهی تصدیق انحصار وراثت را مشتمل بر تعداد ورثه و نسبت آنان با متوفی صادر می نماید. در صورت اعتراض نیز موضوع به دادگاه ارجاع شده و تصمیمات مناسب اتخاذ می شود.

مدارک جهت دریافت گواهی انحصار وراثت

1- گواهی فوت متوفی 
2- استشهادیه محضری 
3- شناسنامه باطل شده متوفی 
4- عقدنامه یا رونوشت آن
5- شناسنامه کلیه وراث و تصویر برابر اصل آن
6- وصیت نامه رسمی متوفی در صورتی که وصیت نامه وجود داشته باشد

از سال 95 در برخی نقاط کشور از جمله استان تهران گواهی فوت از طریق سامانه درخواست گواهی فوت و به صورت الکترونیکی صادر و تقدیم ورثه می شود. 

استشهادیه محضری برای صدور انحصار وراثت 

استشهادیه محضری برگه ای است که سه نفر شاهد میبایست در دفتر اسناد رسمی شهادت دهند که وراث حین الفوت متوفی چه اشخاصی هستند و شهادت و امضای آنها توسط سردفتر گواهی شود. البته مواردی رویت شده که افراد داخل شورا استشهادیه را تنظیم و توسط سرپرست شورا تأیید شده اند.

مراحل انحصار وراثت

اخذ گواهی انحصار وراثت نیاز به گواهی مالیات بر ارث ندارد

از سال 1395 اخذ گواهی انحصار وراثت به موجب قانون مالیات های مستقیم نیازی به مراجعه به دارایی و گرفتن گواهی مالیات بر ارث ندارد مگر اینکه متوفی قبل از سال 95 فوت کرده باشد.

مهلت دریافت گواهی انحصار وراثت بعد از فوت

دریافت انحصار وراثت نیاز به مهلت خاصی ندارد و پس از فوت متوفی هر زمانی که قصد پرداخت دیون و تقسیم اموال و ماترک متوفی را دارید می توانید جهت اخذ انحصار وراثت اقدام نمایید.

دریافت گواهی انحصار وراثت چقدر زمان می برد

دریافت گواهی حصر وراثت محدود، در کمتر از ده روز و گواهی حصر وراثت نامحدود در کمتر از چهل روز صادر می شود. 

تفاوت ماهیت ماترک و اموال متوفی در اخذ گواهی انحصار وراثت

در صدور گواهی انحصار وراثت ماهیت ماترک و اموال متوفی اهمیتی ندارد پس مهم نیست حساب بانکی باشد، ملک قولنامه ای، مال منقول یا ملک با سند رسمی چرا که محور این گواهی تعداد ورثه و نسبت آنان با متوفی است.

مقاله مرتبط: برای اطلاعات بیشتردر مورد تقسیم ترکه مقاله " تقسیم ترکه ؛ دغدغه بازماندگان بعد از فوت " را مطالعه کنید.

هزینه صدور گواهی انحصار وراثت، نشر آگهی و سهم دولت

ثبت دادخواست گواهی انحصار وراثت در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی عموماً مبلغی حدود 200/000 تومان می باشد و این باور که دولت در انحصار وراثت سهمی دارد، اشتباه است! هزینه آگهی نیز در سال 99 رایگان است.

عدم همکاری وراث جهت دریافت گواهی انحصار وراثت

در صورت عدم همکاری سایر ورثه و یا عدم دسترسی به مدارک از جمله شناسنامه آنان یا متوفی، می توان ضمن درخواست، استعلام از اداره ثبت احوال را نیز تقاضا نمود.

گواهی انحصار وراثت محدود و نامحدود 

اگر متوفی اموالی نداشته باشد، ورثه یا ذی نفعان می توانند امور خود را با اخذ گواهی انحصار وراثت محدود حل و فصل نمایند اما در صورتی که فرد متوفی متمول بوده و ماترکی باقی گذاشته باشد، هر گونه دخل و تصرف در آن از جمله فروش یا اجاره املاک و آپارتمان ها نیازمند گواهی حصر وراثت نامحدود خواهد بود. 

انحصار وراثت محدود و نامحدود

روند صدور این دو گواهی با یکدیگر تفاوتی ندارد جر این که در گواهی حصر وراثت نامحدود می بایست مراتب در روزنامه آگهی شود اما گواهی حصر وراثت محدود بی نیاز از نشر آگهی می باشد؛ از این رو گواهی انحصار وراثت نامحدود زمانی در حدود یک ماه بیشتر از گواهی انحصار وراثت محدود نیاز خواهد داشت اما از نظر هزینه تفاوتی میان آنها وجود ندارد.

آیا می توان به گواهی انحصار وراثت صادره اعتراض کرد

در صورتی که احدی از وراث یا هریک از ذینفعان اعتراضی به گواهی انحصار وراثت صادره داشته باشند می توانند در هر زمانی نسبت به آن اعتراض خود را اعلام کنند.

طلبکاران هم می توانند درخواست صدور انحصار وراثت نمایند

طلبکاران متوفی می توانند به عنوان افراد ذی نفع جهت دریافت طلب خود نسبت به دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام نمایند.   

سخن پایانی

در پایان می توان گفت که در حال حاضر روند و فرآیند اخذ گواهی حصر وراثت چندان پیچیده و دشوار نبوده و قوه قضائیه به عنوان متصدی صدور آن حتی الامکان مراحل آن را تسهیل نموده، لذا اگر فرصت کافی برای انجام این امور دارید، در اغلب موارد نیازی به اخذ وکیل در این باب نخواهید داشت اما اگر مورد شما دارای پیچیدگی بوده یا فرصت و حوصله لازم برای دوندگی در مراجع ذی صلاح را ندارید، حتماً نسبت به اخذ وکلای متخصص اقدام نمایید.

دریافت گواهی انحصار وراثت توسط وکلای سامانه دادیاب

سامانه دادیاب به منظور سهولت دسترسی به وکلا و مشاوران حقوقی متخصص تاسیس گردیده است. شما در این سامانه می توانید از بین وکلای متخصص حوزه امور حسبی، وکیل پایه مورد نظر خود را با در نظر گرفتن سابقه و حق الوکاله تعرفه شده انتخاب کنید. شما می‌توانید قبل از انتخاب وکیل پایه یک دادگستری از خدمات مشاوره‌ای استفاده نمایید، به همین دلیل دادیاب برای پرسش و پاسخ حقوقی کاربران بخش مشاوره حقوقی رایگان و همچنین برای سوالات تخصصی کاربران و ارائه راهکار تخصصی وکلا بخش مشاوره حقوقی تلفنی با هزینه به صرفه و مناسب را در نظر گرفته است تا با راهنمایی مشاوران، کاربران بتوانند بهترین وکیل و مسیر درست را انتخاب نمایند. در صورت نیاز کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رزومه تحصیلی و کاری وکلا و مشاوران می‌توانند به بخش جستجوی وکیل مراجعه نمایند.

وکلای حوزه امور حسبی در موضوع درخواست انحصار وراثت در سامانه دادیاب دو دسته هستند: 

دسته اول وکلایی که تعرفه خودشان را در سامانه دادیاب در قسمت خدمات وکالتی حقوقی، دعاوی امور حسبی، انحصار وراثت اعلام نمودند که شما با انتخاب هر یک از وکلا و پرداخت حق الوکاله تعرفه شده آنها می توانید پرونده خود را به آنها بسپارید.

جهت انتخاب وکیل انحصار وراثت و مشاور ارث و وصیت وارد لینک‌های زیر شوید:

  

دسته دوم وکلای تایید شده سامانه دادیاب هستند که وکالت شما در دریافت گواهی انحصار وراثت را با قیمت اعلامی سامانه که در حال حاضر با تخفیف ویژه به مبلغ 3/000/000 تومان می باشد را برای شما انجام می دهند.

جهت انتخاب وکیل ویژه وارد لینک زیر شوید:

سوالات متداول در خصوص گواهی انحصار وراثت

قانون جدید انحصار وراثت در این باره چه می گوید؟

در خصوص انحصار وراثت قانون جدیدی وجود ندارد اما اگر شخص بعد از سال 1395 فوت کند وراث ایشان نیازی به اخذ گواهی مالیات بر ارث جهت دریافت گواهی انحصار وراثت ندارند.

آیا باید سهم دولت در انحصار وراثت را پرداخت کنیم؟

دولت هیچ سهمی در انحصار وراثت ندارد و آنچه که شما باید پرداخت کنید هزینه دادرسی و تعرفه دفتر خدمات الکترونیک قضایی است.

آیا نشر آگهی در صدور گواهی انحصار وراثت نامحدود هزینه دارد؟

انتشار آگهی گواهی انحصار وراثت نامحدود در سال 1399 رایگان است.

آیا گواهی انحصار وراثت المثنی دارد؟

منظور از المثنی گواهی انحصار وراثت این است که اگر گواهی انحصار وراثت را گم کردید و یا وارثی که این گواهی را دریافت کرده نسخه ای از آن را به شما نمی دهد می توانید به شعبه مربوطه مراجعه کنید و یک نسخه برابر اصل شده آن را دریافت نمایید.

آیا فقط وراثت می توانند جهت دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام کنند؟

شخص وصی، موصی له(یعنی کسی که متوفی برای او وصیت کرده باشد) و طلبکاران متوفی می توانند جهت دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام نمایند. 

اگر شخصی که گواهی انحصار وراثت را دریافت کرده از دادن این گواهی به شما امتناع کند شما به عنوان ذی نفع چه باید بکنید؟

در این شرایط می توانید به ساختمان مرکزی شورای حل اختلاف مراجعه کنید و از قسمت رایانه مرکزی شورا با اعلام اسامی متوفی و وراث، اطلاعات شعبه صادرکننده را به دست آورید و سپس به شعبه مربوطه جهت اخذ گواهی صادره مراجعه نمایید. 

نظرات 0