تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۱/۰۵ تاریخ ویرایش : ۱۴۰۰/۰۲/۰۷

چگونگی دریافت مشاوره تخصصی برای ارث و وصیت و دریافت گواهی انحصار وراثت چیست؟

چگونگی دریافت مشاوره تخصصی برای ارث و وصیت و دریافت گواهی انحصار وراثت چیست؟

پیشگفتار

طبق آیین اسلام هر کسی هر شب که به خواب می رود باید وصیتش را بنویسد زیرا ممکن است که صبح از خواب برنخیزد. نوشتن وصیت نامه توسط خود شخص و امضا و اثر انگشت شخص وصیت کننده کافی است و بعدا وصی می تواند بدان استناد کند. زمانی که یک نفر مانند پدر از دنیا می رود اولین چیزی که مطرح می شود بحث اموال وی است که از او بر جای مانده است. بازماندگان به ترتیب میزان نسبتی که با مرده دارند از وی ارث می برند اما یک سری مشکلات برای بحث انحصار وراثت وجود دارد که باید حل شود، مثلا هر کسی به چه میزان ارث می برد، جنسیت ارث برنده منظور زن یا مرد بودن، میزان نسبتی که با مرده دارد و ... از جمله عوامل تعیین کننده وارث هستند. برای وراث مسائل قانونی فراوانی از جمله مالیات بر ارث و ... پیش می آید که دریافت یک مشاوره حقوقی ارث و وصیت به شما کمک می کند تا مسائل قانونی مربوط به ارث را بشناسید و راحت تر تصمیم گیری نمایید که چه کارهایی را انجام دهید تا زودتر ارث به شما منتقل شود. با ما همراه باشید تا هر آنچه را نیاز دارید تا در مورد گواهی انحصار وراثت بدانید را به شما بگوییم.

 

جهت انتقال ارث به مورث چه اقداماتی باید انجام شود؟

یکی از بهترین راه های رسیدن ارث به مورث وصیت می باشد. بهتر است افرادی که ثروت فراوانی دارند همیشه یک وصیت نامه آماده نزد یک شخص معتمد داشته باشند و تکلیف مال و اموالشان برای بازماندگان مشخص باشد، البته وصیت در دین اسلام مخصوص همه ی انسان هاست و هر کسی باید وصیت کند، ولی از آنجا که اموال پدر به فرزندان می رسد بهتر است پدری که تعداد فرزندان زیادی دارد جهت جلوگیری از اختلافات پس از مرگش اموالش را تعیین و به عدالت بین فرزندانش تقسیم کند و آن را در برگه¬ای کاغذ مکتوب نماید. در وصیت نامه چیزهای دیگر نیز مانند بدهی شخص، نماز و روزه قضا و ... نیز نوشته می شود.

جهت انتقال ارث به مورث چه اقداماتی باید انجام شود؟

چگونه باید از مشاوره حقوقی ارث و وصیت بهره مند شد؟

مشاوره حقوقی وصیت: جهت مکتوب کردن یک وصیت نامه صحیح و بدون ایراد بهتر است که به یک مشاور حقوقی وصیت مراجعه گردد تا نحوه نوشتن یک وصیت نامه صحیح را به شما آموزش دهد. حتی برای گرفتن مشاوره حقوقی وصیت می توانید از سامانه هایی که مشاوره حقوقی تلفنی ارائه می دهند نیز استفاده نمایید.
مشاوره حقوقی ارث: اگر در مورد ارث چیز زیادی نمی دانید و یا اصلا کلا اطلاعاتی ندارید پس بهتر است که به یک مشاور حقوقی ارث مراجعه کنید. شما پس از دریافت یک مشاوره حقوقی ارث با تمامی قوانین تقسیم ارث، انحصار وراثت، وصیت و ... به طور کامل آشنا می شوید. در صورتی که امکان مراجعه حضوری در مورد ارثیه و هر چیزی که به آن مربوط باشد را ندارید سامانه دادیاب مشاوره حقوقی ارثیه تلفنی ارائه می دهد و شما می توانید از مشاوران این سامانه به صورت تلفنی مشاوره حقوقی ارث دریافت نمایید. تا هم در هزینه و هم در وقت و انرژی شما صرفه جویی شود. در این سامانه نیز بخشی وجود دارد که می توانید به پرسش و پاسخ حقوقی ارث و هر موضوع حقوقی دیگری بپردازید.

چگونه می توان گواهی انحصار وراثت را دریافت کرد؟

جهت دریافت گواهی انحصار وراثت باید به سازمان ثبت احوال مراجعه شود و مدارک شناسایی شخص یعنی شناسنامه و گواهی فوت متوفی تقدیم گردد. پس از تحویل، ثبت احوال شناسنامه شخص فوت شده را باطل و گواهی فوت را صادر می نماید. سپس اصل گواهی فوت و کپی آن را همراه با درخواست انحصار وراثت تنظیم و تقدیم دادگاه نماید. ارائه کپی برابر اصل شده شناسنامه تمامی وراث به همراه اصل شناسنامه درخواست کننده به دادگاه الزامی است.

چگونه می توان گواهی انحصار وراثت را دریافت کرد؟

شرایط مالیات بر ارث به چه صورت است؟

زمانی که یک شخصی فوت می کند و ماترکی که از او باقی می ماند اداره دارایی از آن مالیات دریافت می کند. مالیات بر ارث تشکیل شده از درصد، معافیت و طبقات می باشد. از سال 1395 تغییرات زیادی در رابطه با پرداخت مالیات بر ارث صورت گرفته است.

سخن پایانی

قوانین جدید در رابطه با ارث کمی سخت گیرانه تر شده است. بهتر است که افرادی که مال و اموالی دارند قبل از مرگ وصیت نامه¬ای داشته باشند تا وراث بدان مراجعه کنند و بعدا دچار اختلاف نشوند، البته بهتر است که اصل عدالت در وصیت نامه رعایت شود تا فرزندان از سهمشان راضی باشند.

برچسب ها
نظرات 0