تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ تاریخ ویرایش : ۱۳۹۹/۱۲/۲۴

راه های قانونی مطالبه حقوق مالی زن از جمله مهریه و اجرت المثل چیست

راه های قانونی مطالبه حقوق مالی زن از جمله مهریه و اجرت المثل چیست

پیشگفتار

ازدواج یک امر قانونی و شرعی است که بین یک زن و مرد صورت می گیرد. ازدواج بر خلاف طلاق نیاز به تشریفات خاصی ندارد اما دارای شرایطی مانند رضایت پدر دختر دوشیزه و ... است. چیزی که در ازدواج اول، دوم و هر چند بار که زن بخواهد ازدواج کند همیشه ثابت است مهریه است. زن می تواند به محض جاری شدن عقد درخواست مطالبه مهریه خود را بکند و از مرد مهر خود را بگیرد که این عمل اختیاری بوده و به اختیار خود زن یا مرد صورت می گیرد، اما در صورتی که زن و مرد تصمیم به جدا شدن بگیرند دیگر اختیاری در کار نیست و مرد به اجبار باید مهریه را پرداخت کند مگر اینکه زن به اراده خویش مهر خود را به مرد ببخشد. علاوه بر مهریه یکی دیگر از حقوق مالی زن که باید توسط شوهر پرداخت شود اجرت‌المثل می باشد و مطالبه اجرت المثل دارای شرایطی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم. مهریه انواع گوناگونی دارد اما ابتدا مواردی از دوران زوجیت و دین¬هایی که زن بر ذمه شوهر دارد را خدمتتان بیان می کنیم سپس سراغ موارد مربوط به مهریه می رویم.

 

 

در چه شرایطی زن می تواند اجرت المثل خود را از مرد مطالبه نماید؟

مطالبه اجرت المثل زوجه: بعضی از کارها هستند که زن در خانه موظف به انجام دادن آن نیست مانند شیر دادن بچه اگر بچه با یک خوراک دیگری مانند شیر خشک بتواند تغذیه کند ولی مادر با اختیار و اراده خودش به وی شیر بدهد مستحق دریافت پاداش از طرف پدر طفل است. مورد بعدی این که مرد از زن بخواهد کاری انجام دهد که وظیفه زن نیست باید در قبالش به همسر خود اجرت بدهد.

مطالبه اجرت المثل ایام زناشویی: در این خصوص ماده 336 قانون مدنی حاکم است اگر زوجه در ایام زوجیت کارهایی را شرعا بر عهده اش نبوده و عرفا برای آن کار اجرت المثل تعلق گیرد و این کار را با دستور زوج و عدم تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه ثابت شود، دادگاه اجرت المثل آن کار را محاسبه می کند و به همان میزان حکم صادر می کند. زن جهت مطالبه اجرت المثل ایام زناشویی زوجه باید درخواست خود را به دادگاه خانواده تقدیم کند.
حال توضیحاتی در مورد شرایط مطالبه اجرت المثل داده شده است و در ادامه به توضیح در مورد انواع مهریه می پردازیم و شرایط مطالبه آن را بیان می کنیم.

در چه شرایطی زن می تواند اجرت المثل خود را از مرد مطالبه کند؟

انواع مهریه چیست و زن چگونه می تواند مهریه خود را مطالبه نماید؟

در ابتدا انواع مهریه را به شما معرفی می کنیم و سپس به شرایط مطالبه مهریه می پردازیم.

مهرالمُسَمّی: میزان مهریه¬ای که به توافق زن و مرد تعیین می شود را مهرالمسمی گویند و محدودیت هم ندارد. البته در سال 1392 یک قانون مبنی بر محدودیت مهریه تا 110 سکه تصویب شد، این قانون نشات گرفته  از ماده 22 قانون حمایت از خانواده است و هیچ محدودیتی را در تعیین میزان مهریه ایجاد نکرده است یعنی مرد تا 110 سکه را باید بپردازد و مابقی را در صورت داشتن ملک و املاک می تواند مهریه اش را از آن بردارد و اگر توانایی پرداخت مابقی را یکجا نداشت تقاضای تقسیط بدهد و به صورت قسط بندی شده پرداخت کند. اما در صورتی که توانایی پرداخت 110 سکه را هم یکجا نداشت زن می تواند درخواست بدهد تا مرد به زندان برود.

مهرالمثل: در صورتی که در هنگام عقد میزان مهریه تعیین نشده باشد و مجهول باشد و بین زن و مرد نزدیکی صورت گیرد زن مشمول مهرالمثل می¬شود و مقدار آن با توجه به جایگاه خانوادگی، شرافت و تحصیلات زن تعیین می گردد.

مهرالمتعه: در صورتی که بین زن و مرد ازدواج دائمی برقرار گردد ولی میزان مهریه تعیین نشده باشد، مجهول باشد و یا در عقدنامه شرط عدم تعیین مهریه ذکر شده باشد، به زن مهرالمتعه تعلق می گیرد. میزان مهرالمتعه براساس وضعیت مالی مرد از لحاظ فقیر و غنی بودن تعیین می گردد. راه های گوناگونی جهت مطالبه مهریه وجود دارد پس با ما همراه باشید.

ذکر راه های قانونی که زن از طریق آن ها می تواند اقدام به مطالبه و اجرا گذاشتن مهریه خود کند

اجرا گذاشتن مهریه : زن از دو طریق یکی اجرای ثبت و دیگری دادگاه خانواده می تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد، بهترین روش اجرا گذاشتن مهریه اقدام از طریق اجرای ثبت می باشد که به توضیح آن می پردازیم.

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت: در این روش خود زوجه یا در صورت داشتن وکیل قانونی، وکیل وی با در دست داشتن عقدنامه و مدارک شناسایی به دفتر خانه محل ثبت عقد ازدواجشان مراجعه کند و درخواست مطالبه مهریه را بنماید.

مطالبه مهریه از طریق دادگاه: در این روش زن باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و درخواست مطالبه مهریه خود را ثبت نماید البته به جهت مالی بودن دعوی مطالبه مهریه باید هزینه دادرسی آن را پرداخت نماید. سپس پرونده به دادگاه خانواده جهت رسیدگی ارجاع داده می شود.

مطالبه مهریه نرخ روز: در صورتی که مهریه زوجه سکه، طلا یا ملک و املاک باشد قیمت آن مشخص است اما در صورتی که مهریه زوجه پول باشد در گذر زمان ارزش آن از بین می رود و زوجه می تواند درخواست محاسبه مهریه خود به نرخ روز را بنماید، نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز در ماده 1082 قانون مدنی مصوب سال 1376 بیان گردیده است.

اجراییه مهریه: پس از صدور حکم، پرداخت مهریه و پس از گذشت تاریخ اعتراض و واخواهی در صورتی که مرد اعتراضی نداشته باشد و حکم قطعیت پیدا کند، زوجه می تواند درخواست اجراییه نماید. 6 روز پس از آن اجراییه به مرد ابلاغ می شود و مرد موظف است تا ظرف ده روز از تاریخ دریافت حکم نسبت به اجرای مفاد حکم اقدام نماید.

اجرا گذاشتن مهریه و توقیف اموال: در صورت عدم پرداخت و خودداری زوج از دادن مهریه، زن می¬تواند اموال و دارایی های زوج را به دادگاه معرفی کند دادگاه نیز اموال را توقیف می¬کند. توقیف مطالباتی از موجودی حساب بانکی زوج، توقیف حقوق زوج از سازمان ها و موسسات دولتی یا خصوصی از جمله اقدامات قانونی است که زوجه می تواند نسبت به اموال زوج انجام دهد.

ذکر راه های قانونی که زن از طریق آن ها می تواند اقدام به مطالبه و اجرا گذاشتن مهریه خود کند

نتیجه گیری

توضیحات داده شده در مورد نحوه مطالبه مهریه، بخشی از راه ها و قوانین ذکر شده در رابطه با مهریه می باشد. طبق قانون 1078 قانون مدنی رعایت 4 شرط زیر در رابطه با صحت مهریه الزامی است:
مالیت داشتن مهریه: آنچه که به عنوان مهریه تعیین می شود حتما باید دارای ارزش مالی و اقتصادی باشد مانند سکه، زمین و ... .
قابل تملک بودن مهریه: چیزی که مرد به عنوان مهریه متعهد به پرداخت آن می شود باید اولا مالکیت آن را داشته باشد و دوم قابل انتقال مالکیت به زن باشد.
معلوم و معین بودن مهریه: حتما میزان مهریه، جنس و تمامی صفات آن معلوم و مشخص باشد و صراحتا اعلام شود. مثال : 200 عدد سکه بهار آزادی و ... .

برچسب ها
نظرات 0