تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۵ تاریخ ویرایش : ۱۴۰۰/۰۲/۰۷

تعیین تکلیف حضانت فرزندان، یکی از مهمترین اعمال بعد از طلاق

تعیین تکلیف حضانت فرزندان، یکی از مهمترین اعمال بعد از طلاق

پیشگفتار

ازدواج از منظر حقوقی یک قرارداد (عقد) محسوب شده و می بایست کلیه حقوق و تکالیف دو طرف در آن مشخص شود. زن و شوهر می بایست نسبت به حقوق و تکالیف خود کاملاً آگاه باشند چرا که عالم نبودن نسبت به حقوق و تکالیف قانونی در عمل ممکن است با مشکل مواجه شود. همچون سایر قراردادها در عالم قانون، زمانی که بنا بر بهم خوردن یک قرارداد باشد، می بایست نسبت به آثار آن تعیین تکلیف شود، یکی از مهمترین آثار ناشی از طلاق که می تواند در فرآیند جامعه پذیری و آینده‌ی جامعه نیز اثرات فراوانی داشته باشد، بحث حضانت فرزند است، موضوعی که بعضاً در بحبوحه اختلافات و روند پرتنش طلاق از دیدگان زوجین پنهان مانده و باعث می شود تا بی تقصیرترین افراد در اختلافات، بیشترین هزینه طلاق را پرداخت نمایند. در حالی که کودکان ساده ترین و بی آلایش ترین و شاید تنها آثار فردوس و روح الهی بر زمین باشند، به علت آسیب پذیر بودن آنان قانون گذار در مواد 40 الی 47 قانون حمایت از خانواده به عنوان قانون جدید حضانت فرزند و مواد 1168 الی 1179 قانون مدنی به عنوان قانون پایه به شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق پرداخته است. لذا می بایست اطلاعاتی درباره حضانت فرزند در طلاق توافقی، حضانت فرزند در سایر طلاق ها، تفاوت های حضانت فرزند پسر و حضانت فرزند دختر و حتی حضانت فرزند پس از ازدواج مادر (ازدواج مجدد مادر) داشته باشیم. پس بانوان و آقایان محترم که قصد جدایی دارید، برای به دست آوردن دانشی حداقلی در این باب و اتخاذ بهترین تصمیم با ما همراه باشید.

برای انتخاب وکیل حقوقی متخصص و دریافت مشاوره حقوقی در این حوزه از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

  

حق حضانت فرزند چیست؟

حضانت در واقع به معنی مراقبت، تعلیم، تربیت، ارشاد و نگهداری از روح و جسم فرزندان است که بر اساس ماده 1168 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران هم حق والدین و هم تکلیف آنهاست، یعنی آنها موظفند که امور مزبور را در حق کودکان تا زمانی که می توانند انجام دهند و از سوی دیگر هم این امر حق آنان است و قانون جز در مواردی که مشخص شده است، نمی تواند این حق را از آنان سلب نماید. زمانی که از کودکان صحبت می کنیم یعنی افرادی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند پس مقصود دختران کمتر از 9 سال و پسران کمتر از 15 سال است، بعد از آن موضوع حضانت منتفی بوده و فرزندان خود مختار هستند تا انتخاب کنند که نزد پدر یا مادر یا حتی سایر بستگان در صورت پذیرش امر توسط آنها، زندگی نمایند. مهمترین موضوع در باب حضانت کودکان، مصلحت آنان است و مصلحت می تواند باعث شود تا دادگاه ها بر خلاف توافق پدر و مادر و حتی بر خلاف میل فرزند، مسأله حضانت را تعیین تکلیف نمایند.

حق حضانت فرزند چیست

قانون جدید حضانت فرزند

حضانت فرزند طبق قانون جدید و بر اساس ماده 1169 قانون مدنی چه پسر باشند و چه دختر، تا 7 سالگی با مادر و پس از آن با پدر است، پسران بعد از 15 سالگی و دختران بعد از 9 سالگی خودشان می توانند تصمیم بگیرند که با چه کسی زندگی کنند. درست است که حضانت فرزند پسر و حضانت فرزند دختر تا هفت سال با مادر و بعد آن با پدر خواهد بود اما طبق ماده 1173 همان قانون هر گاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که حضانت طفل را بر عهده دارد، سلامتی جسم و یا تربیت اخلاقی طفل به خطر بیفتد، دادگاه می تواند به درخواست اقوام کودک یا قیم او یا رئیس حوزه قضایی، تصمیمی که به مصلحت طفل است را اتخاذ نماید. 

حضانت فرزند در طلاق توافقی 

زوجین در طلاق توافقی می بایست در مورد کلیه آثار و حقوق آن تصمیم گیری نموده و به توافق برسند. از جمله اموری که زوجین در هنگام طلاق می بایست نسبت به آنها تصمیم اتخاذ نمایند حضانت فرزندان، نحوه ملاقات والدین با ایشان، میزان نفقه فرزندان، نحوه ی پرداخت آن و مواردی از این قبیل است. توافق صورت گرفته میان زوجین در رابطه با حضانت لازم الاجراست مگر این که عدم صلاحیت شخصی که حضانت برعهده او قرار دارد در آینده احراز گردد.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط درخواست طلاق توافقی ، مقاله " مراحل طلاق توافقی ؛ از توافق تا اجرا" را مطالعه نمایید.

حضانت فرزند بعد از ازدواج مجدد مادر یا پدر

به موجب ماده 1170 قانون مدنی درصورتی که مادر دیوانه شود و یا ازدواج مجدد نماید حضانت از او سلب می شود و حضانت طفل با پدر خواهد بود. البته باید گفته شود اگر پدر نباشد و مادر ازدواج مجدد نماید حضانت همچنان با مادر است و برخلاف تصور عموم با خویشان پدری طفل نخواهد بود. حضانت فرزند بعد از ازدواج پدر همچنان با پدر خواهد بود و این امر حق و تکلیف پدر را برای نگهداری از طفل، از ایشان سلب نخواهد کرد.

حضانت فرزندان بعد از فوت پدر یا مادر

بر اساس ماده 1171 قانون مدنی، هر گاه یکی از پدر و مادر فوت نمایند، حضانت طفل با فردی است که در قید حیات می باشد حتی اگر فردی که فوت کرده است، پدر کودک باشد و برای او قیم معین شود، در این صورت ولی قهری طفل پدربزرگ پدری می باشد اما حضانت طفل بر عهده ایشان نیست. اگر پدر و مادر هر دو فوت کرده باشند، حضانت طفل با پدربزرگ پدری است و در صورتی که ایشان نیز در قید حیات نباشند، طبقات ارث تعیین کننده فردی است که حضانت طفل بر عهده ایشان باشد.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط درخواست طلاق از طرف مرد ، مقاله "شرایط و مراحل طلاق از طرف مرد چیست و چه معایبی به همراه دارد" را مطالعه نمایید.

حضانت فرزند بالای 18 سال

حضانت فرزند چه دختر و چه پسر تا 7 سالگی با مادر و بعد از هفت سالگی حضانت فرزند دختر تا 9 سال و حضانت فرزند پسر تا 15 سال با پدر خواهد بود. بعد از نه و پانزده سال دیگر بحث حضانت مطرح نخواهد بود و فرزند تا 18 سالگی فقط تحت ولایت پدر و در نبود او جد پدری خواهد بود و بعد از 18 سال نیز دیگر بحث ولایت مطرح نخواهد بود. البته برخی قبل از 18 سالگی به رشد کافی رسیدند و می توانند از دادگاه گواهی رشد دریافت نمایند و پیش از 18 سالگی خود را از تحت ولایت خارج نمایند.

حضانت فرزند بدون طلاق

تا پیش از طلاق، پدر و مادر می بایست توأمان و با یکدیگر به نگهداری، رشد، نموّ و حمایت و تربیت فرزند بپردازند و حضانت در این برهه موضوعیت ندارد بلکه بحث حضانت زمانی مطرح می شود که پدر و مادر قصد جدایی از هم را داشته باشند یا جدا از یکدیگر زندگی کنند. نکته مهم این است که حضانت با ولایت متفاوت است و ولایت فرزند تا سن رشد با پدر و یا جد پدری می باشد.

حضانت فرزند بدون طلاق

حضانت دائم فرزند

گاهی زن و شوهرها با یکدیگر توافق می کنند که حضانت دائمی فرزند متعلق به پدر یا مادر باشد. چنین شرطی مقدور نیست چرا که اساساً حضانت بر اساس سن فرزندان برای دختران تا 9 سال تمام قمری و برای پسران تا 15 سال تمام قمری موضوعیت دارد و پس از آن حضانت معنا نخواهد داشت. همچنین حضانت فرزندان اعم از پسر و دختر تا 7 سالگی با مادر است. البته حتی اگر زوجین توافق نمایند که تا سن 9 و 15 سال برای دختران و پسران حضانت او با یکی از آن ها باشد نیز این شرط قابل ابطال است؛ زیرا مهمترین عنصر در امر حضانت، مصلحت طفل است و اگر بتوان اثبات کرد که توافق مزبور به صلاح فرزند نیست، می توان از طریق مراجع ذی صلاح از پدر یا مادر سلب حضانت نمود.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط درخواست طلاق از طرف زن ، مقاله "اگر مرد طلاق ندهد، شرایط طلاق از طرف زن چگونه است" را مطالعه نمایید.

شرایط سلب حضانت فرزند از پدر یا مادر

به موجب قانون نمی توان طفل را از پدر یا مادری که حضانت با اوست گرفت مگر اینکه دلیل قانونی برای این امر وجود داشته باشد. از جمله این موارد عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری است که فرزند تحت حضانت او می باشد که قانونگذار در ماده 1173 قانون مدنی برخی مصادیق آن را بیان کرده است از جمله آن اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار، اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا، ابتلا به بیماری های روانی با تشخیص پزشک قانونی، سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضداخلاقی و تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف می باشد که در چنین شرایطی پدر یا مادری که حضانت با او نیست و همینطور سایر اقارب طفل و حتی دادستان می توانند جهت سلب حضانت طفل به طرح دعوا بپردازند و درصورت اثبات این امر حضانت از شخص سلب خواهد شد.

انتخاب وکیل حضانت از سامانه دادیاب

سامانه دادیاب به منظور سهولت دسترسی به وکلا و مشاوران حقوقی متخصص تاسیس گردیده است. شما در این سامانه می توانید از بین وکلای متخصص، وکیل خانواده مورد نظر خود را با در نظر گرفتن سابقه و حق الوکاله تعرفه شده در قسمت خدمات وکالتی حقوقی، دعاوی خانواده، حضانت فرزند انتخاب نمایید. شما می‌توانید قبل از انتخاب وکیل پایه یک دادگستری از خدمات مشاوره‌ای استفاده نمایید، به همین دلیل دادیاب برای پرسش و پاسخ حقوقی کاربران بخش مشاوره حقوقی رایگان و همچنین برای سوالات تخصصی کاربران و ارائه راهکار تخصصی وکلا بخش مشاوره حقوقی تلفنی با هزینه به صرفه و مناسب را در نظر گرفته است تا با راهنمایی مشاوران، کاربران بتوانند بهترین وکیل و مسیر درست را انتخاب نمایند. در صورت نیاز کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رزومه تحصیلی و کاری وکلا و مشاوران می‌توانند به بخش جستجوی وکیل مراجعه نمایند.
جهت انتخاب وکیل حضانت فرزند و مشاوره حقوقی خانواده خود وارد لینک‌های زیر شوید:

  

سوالات متداول درخصوص حضانت فرزند

برای موضوع حضانت فرزند از چه طریقی در سامانه دادیاب مشاوره حقوقی دریافت کنیم؟

شما برای مشاوره درخصوص حضانت فرزند می توانید با شماره " 02146114039 " تماس بگیرید تا پشتیبانان سامانه، مشاوران متخصص این حوزه را به شما معرفی کنند و یا از طریق لینک زیر به بخش مربوطه مراجعه نموده و با بررسی، مشاور مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

https://www.daadyab.com/phonelegaladvice/مشاوره-حقوقی-خانواده

حضانت فرزند پسر تا چند سالگی با پدر است؟

حضانت فرزند چه دختر و چه پسر تا هفت سالگی با مادر است و بعد از آن حضانت پسر تا 15 سالگی با پدر خواهد بود. البته در خصوص حضانت طفل ابتدا به مصلحت کودک توجه می شود.

چگونه پرونده حضانت فرزند خود را به وکیل متخصص در دادیاب بسپاریم؟

شما برای ارجاع پرونده در خصوص حضانت فرزند می توانید با شماره " 02146114039 " تماس بگیرید تا پشتیبانان سامانه، وکلای متخصص این حوزه را به شما معرفی کنند و یا از طریق لینک زیر به بخش مربوطه مراجعه نموده و با بررسی، وکیل مورد نظر را انتخاب نمایید.

https://www.daadyab.com/ShowServices/وکیل-حضانت-فرزند

حضانت فرزند دختر بعد از طلاق با کیست؟

حضانت فرزند دختر بعد از طلاق تا هفت سال با مادر و بعد از آن تا نه سال با پدر خواهد بود.

حضانت فرزند دختر بعد از 9 سالگی با کیست؟

دختر فقط تا نه سالگی تحت حضانت قرار دارد و بعد از آن دیگر بحث حضانت مطرح نخواهد بود و دختر انتخاب می کند با چه کسی زندگی کند.

حضانت فرزند پسر در طلاق توافقی با کیست؟

طلاق توافقی زن و شوهر مبتنی بر توافق است و تمامی مسائل می بایست تعیین تکلیف شود، درخصوص حضانت نیز باید تکلیف مشخص گردد و زوجین می توانند در این خصوص توافق کنند و یا براساس قانون عمل نمایند.

برچسب ها
نظرات 0