تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ تاریخ ویرایش : ۱۳۹۹/۱۲/۱۱

انواع طلاق چیست و چالش های طلاق در ایران به چه صورت است

انواع طلاق چیست و چالش های طلاق در ایران به چه صورت است

پیشگفتار

همه مردم تصور می‌کنند، طلاق گرفتن تنها یک مسیر دارد و آن هم به آسانی انجام می شود. اما حقیقت این است که طلاق گرفتن هم از مسیرهای قانونی مختلفی اتفاق می‌افتد و انواع مختلفی دارد. طلاق توافقی، طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد روش های مختلفی هستند که افراد برای جدا شدن از هم انتخاب می‌کنند. در ادامه این مطلب سعی می کنیم در مورد هر کدام از این روش های انجام طلاق، خدمتتان توضیحاتی را بیان کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

جدا شدن به صورت توافقی چگونه است؟

دعاوی مربوط به طلاق توافقی ، بیشترین حجم پرونده های مربوط به طلاق را در دادگاه ها پر می کند. در این شیوه، طلاق زن و مرد ابتدا در خصوص مسائل مختلفی که بینشان وجود دارد مثل مهریه، نفقه و یا حضانت صحبت کرده و به توافق می‌رسند و بعداً با انجام مراحل قانونی نسبت به طلاق توافقی اقدام می‌کنند. برای انجام طلاق توافقی ابتدا باید درخواست طلاق توافقی در دادگاه ثبت شود. توجه داشته باشید برای آنکه دادخواست طلاق توافقی در دادگاه ثبت شود باید مدارک لازم همراه زوجین باشد. البته آماده بودن مدارک و دادخواست و همچنین به توافق رسیدن زوجین بر سر مسائلی که قبلا اشاره کردیم برای انجام طلاق کافی نیست و معمولاً دادگاه ها جلسات مشاوره‌ای در یک بازه مشخص چند هفته ای برگزار می کنند و تا جای امکان تلاش می کنند مانع از طلاق زوجین شوند و آنها را به آشتی و آرامش دعوت کنند اما اگر مشاور هم کارساز نبود در نهایت دادخواست مربوط به طلاق زوجین در دفاتر خدمات قضایی الکترونیکی ثبت می شود و به دادگاه خانواده ارسال می گردد تا مراحل نهایی طلاق اتفاق بیفتد. یکی از مسائلی که در طلاق توافقی باید به آن توجه شود این است که طرفین می توانند برای انجام مراحل حقوقی و اداری برای خودشان وکلای متخصص انتخاب کنند و و البته با توجه به آسان تر بودن مسیر انجام طلاق توافقی طبیعتاً هزینه طلاق توافقی هم، چه از نظر در اختیار گرفتن وکلا و چه از نظر سایر هزینه ها بسیار پایین می باشد.

جدا شدن به صورت توافقی چگونه است

زن چگونه می تواند برای طلاق اقدام کند؟

همیشه طلاق به صورت توافقی اتفاق نمی‌افتد، گاهی اوقات هم هست که یکی از زوجین درخواست طلاق می دهد. مثلاً ممکن است درخواست طلاق از طرف زن باشد. موارد طلاق از طرف زوجه در شرایط گوناگون متفاوت می باشد. البته با توجه به این که قانون و شرع، طلاق را از حقوق مرد می داند، گرفتن طلاق از طرف زن کمی مشکل است و فرایند رسیدگی به آن هم طولانی و پیچیده می باشد و به همین دلیل است که توصیه می شود بانوان در صورتی که قصد طلاق یک طرفه دارند حتماً از یک وکیل مجرب و متخصص در این زمینه کمک بگیرند. اما بهتر است به سراغ شرایط مهم طلاق یک طرفه به وسیله زوجه برویم. اولین شرایطی که موجب می شود درخواست طلاق از طرف زوجه به نتیجه برسد داشتن حق طلاق است که در شروط ضمن عقد، زوج می تواند آن را در اختیار زوجه قرار دهد. همچنین در صورتی که هر کدام از شروط ۱۲ گانه هنگام عقد فعال شود، زوجه می تواند درخواست طلاق خودش را در دادگاه ثبت کند. در کنار این موارد اگر زن بتواند برای دادگاه ثابت کند که زندگی با همسرش سخت و طاقت فرسا شده و شرایط عسر و حرج در زندگی او وجود دارد و دادگاه هم این موضوع را تایید کند، در نتیجه طلاق از طرف زوجه امکان پذیر می شود. با توجه به پیچیدگی هایی که درخواست طلاق یک طرفه زوجه دارد، معمولاً هزینه طلاق از طرف زن کمی بیشتر از شیوه های دیگر طلاق است.

امکان طلاق برای مرد چگونه است؟

امکان طلاق برای مرد چگونه است

طلاق از طرف مرد همانند طلاق توافقی بسیاری از پرونده‌های موجود در دادگاه ها را در مورد جدایی زوج ها تشکیل می دهد. گرفتن طلاق از طرف مرد در گذشته بسیار آسان بوده و حتی توسط ماده ۱۱۳۳ در قانون مدنی سابق، مرد هر زمانی که می خواست می توانست، همسر خودش را طلاق دهد و نیاز به هیچ گونه دلیل و مدرکی هم برای این کار نداشت که البته این قانون توجه به مشکلات بسیار زیادی که ایجاد کرده بود و موجب سوء استفاده بسیاری از مردان می شد دچار اصلاحات جدی شد. بر اساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی جدید، طلاق از طرف مرد بر اساس شرایط مشخص شده در بانوان امکان پذیر است. همچنین قانون حمایت از خانواده مسیر مشخصی را برای انجام طلاق از طرف زوج پیش‌بینی کرده است که آقایان برای انجام طلاق مجبورند آن مراحل را پشت سر بگذارند. زمانی که درخواست طلاق از طرف مرد ، ثبت می شود، برای اینکه مراحل این درخواست انجام شود ابتدا دادگاه از طرفین می خواهد یک نفر را به عنوان داور معرفی کند. هدف از انتخاب داور در درخواست طلاق از طرف زوج این بوده است که با توجه به آشنایی که این فرد با هر دو نفر دارد از طریق صحبت کردن مشکل آنها را حل کند و نیازی به طلاق نباشد اما متاسفانه موضوع داوری در حال حاضر تبدیل به یک مسئله تشریفاتی شده است و کارکرد موثری ندارد.

برچسب ها
نظرات 0