تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ تاریخ ویرایش : ۱۴۰۰/۰۱/۱۸

اجرت المثل ایام زوجیت و شرایط عدم تعلق اجرت المثل به زن

اجرت المثل ایام زوجیت و شرایط عدم تعلق اجرت المثل به زن

پیشگفتار

برای اینکه بدانید اجرت المثل چیست و در چه صورتی اجرت المثل به زن تعلق نمی‌گیرد، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. بر اساس آنچه که در شرع مقدس اسلام و قوانینی که به حقوق خانواده می پردازد آمده است زن یا زوجه در زندگی با همسرش دارای حقوقی است که مرد موظف به رعایت و تامین آن حقوق می باشد. آن حقوق علاوه بر حقوق معنوی که مرد نیز آن را دارا می باشد شامل حقوق مادی مانند مهریه، نفقه و اجرت المثل ایام زوجیت است که در مقاله حاضر به بحث اجرت المثل خواهیم پرداخت. امری که باید بدان توجه نمود این است که این حقوق مختص زن است و مرد دارای این حقوق از سوی زن نخواهد بود. برای اینکه زن بتواند جهت مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت خود در زندگی مشترک با همسرش اقدام کند باید شرایطی وجود داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 برای انتخاب وکیل حقوقی متخصص و دریافت مشاوره حقوقی در این حوزه از طریق لینک های زیر اقدام نمایید:

  

اجرت المثل ایام زوجیت چیست  

اجرت المثل یکی از حقوق مالی زوجه مانند مهریه و نفقه است که مرد ملزم به پرداخت آن به زن در صورت مطالبه او خواهد بود. زن برای انجام اموری مانند کار در منزل، آشپزی، رسیدگی به فرزندان، شیر دادن به فرزند و ... وظیفه ای ندارد و اگر این امور را در مدت زندگی مشترک با همسرش انجام داد، می تواند بابت این امور از همسرش اجرت المثل دریافت نماید. هرچه مدت زندگی زناشویی بیشتر گذشته باشد میزان اجرت المثل نیز بیشتر خواهد بود. البته دریافت اجرت المثل منوط به وجود شرایطی است که در ادامه بیان می شود. موضوعی که باید بدان اشاره نمود این است که زن فقط برای انجام اموری مانند اطاعت از همسر، حسن معاشرت با او، آراستگی ظاهری، اقامت در منزل همسر، کسب اجازه از او برای انجام هر امری و انجام وظایف زناشویی نسبت به همسرش الزام می گردد و برای انجام باقی مسائل که مربوط به زندگی مشترک آن‌هاست، می تواند اجرت المثل مطالبه کند.

اجرت المثل ایام زوجیت چیست

شرایط دریافت اجرت المثل ایام زوجیت

برای دریافت اجرت المثل باید شرایطی وجود داشته باشه که در زیر بیان خواهد شد:

1- زوجه اموری را که انجام می دهد باید به دستور زوج باشد.
2- زوجه با قصد رایگان آن امور را انجام نداده باشد.
3- اموری که زوجه انجام می دهد شرعا به عهده او نباشد یعنی مشمول موارد تمکین عام و خاص نباشد.
4- تمامی این موارد برای دادگاه اثبات شود.

اجرت المثل در ازدواج موقت

قانونگذار در خصوص اجرت المثل ایام زوجیت در ازدواج موقت سکوت کرده است. البته شاید به این خاطر بوده که فلسفه ازدواج موقت بر پایه لذت جنسی مشروع است و عموما در ازدواج موقت افراد به دنبال تشکیل خانواده و انجام وظایفی که منتهی به استحکام خانواده می شود، نیستند اما در هر حال به نظر می رسد که اگر شرایط در ازدواج موقت نیز مانند ازدواج دائم باشد و زن در منزل همسرش زندگی کند و اموری مانند کار در منزل، آشپزی، رسیدگی به فرزندان را انجام می دهد و شرایط دریافت اجرت المثل نیز وجود داشته باشد زن بتواند تقاضای اجرت المثل کند.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد احکام ازدواج موقت ، مقاله "احکام ازدواج موقت و شرایط صیغه موقت بدون اجازه پدر" را مطالعه نمایید.

اجرت المثل زن ناشزه

در پاسخ به این سوال پر تکرار که "آیا به زن ناشزه اجرت المثل تعلق میگیرد یا خیر؟" باید بگویم که زن  ناشزه زنی است که نسبت به همسرش تمکین نمی کند. تمکین شامل تمکین عام و خاص می شود یعنی یا به وظایف زناشویی خود عمل نمی کند و یا اموری مانند اطاعت از همسر، کسب اجازه برای انجام امور مربوط به خود، آراستگی ظاهری، اقامت در منزل همسر و حسن معاشرت با او را انجام نمی دهد و مرد حکم الزام به تمکین را نسبت به او دریافت کرده باشد. زنی که این امور را انجام نمی دهد ناشزه است و به نظر نویسنده با توجه به اینکه قانون حمایت خانواده سال 92، قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق را نسخ کرده است در چنین شرایطی اجرت المثل به زوجه تعلق خواهد گرفت چرا که دیگر چنین شرطی وجود ندارد و در رویه نیز برای مطالبه اجرت المثل حتی اگر زنی ناشزه باشد و مرد حکم الزام به تمکین او را داشته باشد اجرت المثل به زن تعلق خواهد گرفت.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمکین، مقاله " تمکین چیست و شرایط مهریه زن در صورت عدم تمکین چگونه است" را مطالعه نمایید.

نحوه محاسبه اجرت المثل ایام زوجیت

برای مطالبه اجرت المثل زن ابتدا می بایست دادخواست مطالبه آن به دادگاه ارائه گردد و سپس قاضی مربوطه بعد از بررسی پرونده و احراز شرایط دریافت اجرت المثل که در بالا گفته شده و پس از تعیین وقت دادرسی موضوع را برای تعیین اجرت المثل به کارشناس مربوطه ارجاع می دهد و کارشناس نیز با در نظر گرفتن مواردی مانند مدت زمان زندگی مشترک، سن زوجه، نحوه اشتغال زن و ... به تعیین میزان اجرت المثل زندگی مشترک می پردازد.

محاسبه اجرت المثل ایام زوجیت

نحوه اقامه دعوی اجرت المثل

اگر خانمی به دنبال دریافت اجرت المثل زندگی مشترک خود باشد می بایست ابتدا از طریق وکیل دادگستری به تنظیم دادخواست مطالبه اجرت المثل بپردازد و سپس با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی جهت ثبت دادخواست تنظیمی خود اقدام نماید. اگر مبلغ خواسته شما تا بیست میلیون تومان باشد پرونده شما برای رسیدگی به شورای حل اختلاف ارجاع می شود و هزینه دادرسی آن 2.5 درصد مبلغ خواسته می باشد، اما اگر مبلغ خواسته شما بیشتر از بیست میلیون تومان باشد پرونده شما برای رسیدگی به دادگاه ارجاع می شود و هزینه دادرسی آن 3.5 درصد مبلغ خواسته شما خواهد بود. بعد از ارجاع پرونده وقت دادگاه تعیین و سپس دادگاه جهت تعیین میزان اجرت المثل، پرونده را به کارشناس ارجاع می دهد. پس از اظهارنظر کارشناس نظریه او به طرفین ابلاغ و در صورت اعتراض امر به هیأت کارشناسی ارجاع می گردد. در نهایت دادگاه باتوجه به اظهارنظر کارشناس جهت تعیین میزان اجرت المثل حکم صادر می نماید و حکم صادره نیز قابل تجدیدنظر خواهی و در صورت غیابی بودن برای دو بار قابل اعتراض خواهد بود.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اجرا گذاشتن مهریه ، مقاله " قانون جدید مهریه چیست و در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی گیرد " را مطالعه نمایید.

اعسار از پرداخت اجرت المثل

بعد از صدور حکم قطعی در خصوص دعوای مطالبه اجرت المثل، زن برای اجرای این حکم باید از دادگاه تقاضای صدور اجرائیه نماید و دادگاه نیز موظف است اجرائیه را صادر و به زوج ابلاغ کند. زوج یک ماه از تاریخ ابلاغ اجرائیه فرصت دارد بدون دادن هیچ تأمینی جهت طرح دعوای اعسار اقدام نماید. البته زوج بعد از یکماه هم می تواند دعوای اعسار مطرح کند اما دادگاه از او تأمین مانند فیش حقوقی یا پروانه کسب دریافت می کند. دادگاه به دعوای اعسار زوج رسیدگی و در صورت احراز شرایطی قانونی و عدم توانایی مالی زوج اعسار او را می پذیرد.

مقاله پیشنهادی: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نفقه، مقاله " نفقه چیست و در چه صورتی نفقه زن قابل مطالبه نیست" زا مطالعه نمایید.

اجرت المثل و شروط ضمن عقد نکاح

زن و شوهر می توانند در زمان اجرای صیغه ازدواج هر شرطی که مخالف با مقتضای ذات عقد ازدواج و اصول کلی عقد نباشد را در عقدنامه شرط کنند. یکی از آن شروط می تواند میزان اجرت المثل باشد. اگر طرفین عقد ازدواج، مبلغ مشخصی را در عقدنامه تحت عنوان اجرت المثل قید کنند دادگاه فقط به همان میزان می تواند حکم کند. علاوه بر این امر زن می تواند در عقدنامه شرط کند که تمام اموری که در منزل مشترک انجام خواهد داد به صورت رایگان است و مبلغی را از این بابت از زوج نخواهد گرفت و با توجه به اینکه این امر در سند ازدواج قید شده، اثبات آن امر نیز راحت تر خواهد بود.

انتخاب وکیل اجرت المثل از سامانه دادیاب

سامانه دادیاب به منظور سهولت دسترسی به وکلا و مشاوران حقوقی متخصص تاسیس گردیده است. شما در این سامانه می توانید از بین وکلای متخصص، وکیل خانواده مورد نظر خود را با در نظر گرفتن سابقه و حق الوکاله تعرفه شده در قسمت خدمات وکالتی حقوقی، دعاوی خانواده، مطالبه اجرت المثل انتخاب نمایید. شما می‌توانید قبل از انتخاب وکیل پایه یک دادگستری از خدمات مشاوره‌ای استفاده نمایید، به همین دلیل دادیاب برای پرسش و پاسخ حقوقی کاربران بخش مشاوره حقوقی رایگان و همچنین برای سوالات تخصصی کاربران و ارائه راهکار تخصصی وکلا بخش مشاوره حقوقی تلفنی با هزینه به صرفه و مناسب را در نظر گرفته است تا با راهنمایی مشاوران، کاربران بتوانند بهترین وکیل و مسیر درست را انتخاب نمایند. در صورت نیاز کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رزومه تحصیلی و کاری وکلا و مشاوران می‌توانند به بخش جستجوی وکیل مراجعه نمایند.
جهت انتخاب وکیل و مشاور حقوقی خود وارد لینک‌های زیر شوید:

  

سوالات متداول در خصوص اجرت المثل

برای مطالبه اجرت المثل زن از چه طریقی در سامانه دادیاب مشاوره حقوقی دریافت کنیم؟

شما برای مشاوره درخصوص مطالبه اجرت المثل زن می توانید با شماره " 02146114039 " تماس بگیرید تا پشتیبانان سامانه، مشاوران متخصص این حوزه را به شما معرفی کنند و یا از طریق لینک زیر به بخش مربوطه مراجعه نموده و با بررسی، مشاور مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

https://www.daadyab.com/phonelegaladvice/مشاوره-حقوقی-خانواده

مبلغ اجرت المثل چقدر است؟

میزان اجرت المثل ایام زوجیت بر مبنای مدت زمان زندگی زوج و زوجه، سن زوجه و ... بر اساس نظر کارشناس تعیین خواهد شد.

چگونه پرونده مطالبه اجرت المثل خود را به وکیل متخصص در دادیاب بسپاریم؟

شما برای ارجاع پرونده در خصوص مطالبه اجرت المثل می توانید با شماره " 02146114039 " تماس بگیرید تا پشتیبانان سامانه، وکلای متخصص این حوزه را به شما معرفی کنند و یا از طریق لینک زیر به بخش مربوطه مراجعه نموده و با بررسی، وکیل مورد نظر را انتخاب نمایید.

https://www.daadyab.com/ShowServices/مطالبه-اجرت-المثل-زوجه

آیا به زن ناشزه اجرت المثل تعلق می گیرد؟

بله در گذشته شرط دریافت اجرت المثل عدم نشوز زن بوده اما در حال حاضر این شرط مورد نظر قانونگذار نمی باشد.

در دادگاه اجرت المثل چگونه دفاع کنم؟

برای دفاع در دادگاه اجرت المثل زوج باید اثبات کند که اموری که زن انجام داده به دستور او نبوده و قصد زوجه نیز رایگان بوده است.در صورت عدم اثبات این موارد محکوم به پرداخت خواهد شد.

برچسب ها
نظرات 0